25. ledna 2015 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pákistán řeší obrovský výpadek proudu, postihl čtyři pětiny země

Výpadek proudu ponořil do tmy většinu země.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpadek proudu ponořil do tmy většinu země. |

ISLÁMÁBÁD Pákistán od časného nedělního rána řeší rozsáhlý výpadek elektrické energie, který postihl čtyři pětiny země včetně velkých měst a metropole Islámábádu. Informovala o tom agentura AP. Poruchu mají na svědomí neznámí ozbrojenci, kteří poničili sloup s vedením vysokého napětí v provincii Balúčistán, oznámilo ministerstvo energetiky.

Podle úřadů se už podařilo část dodávek obnovit, ale elektřina stále nefunguje asi na polovině území. Mluvčí ministerstva energetiky odhadl, že bude trvat dalších šest až osm hodin, než bude systém opět plně funkční.

Pákistán a jeho více než 160 milionů obyvatel trpí chronickým nedostatkem elektřiny, což znamená prakticky každodenní lokální výpadky proudu. Za poslední měsíc byly větší poruchy hned čtyři. Celonárodní výpadek je ale i v této jihoasijské zemi mimořádný a premiér Naváz Šaríf nyní dokonce mluví o nejhorším výpadku v historii.

Poslední výpadek

Naposledy se velká část Pákistánu ponořila do tmy loni v únoru, kdy porucha v elektrárně na jihozápadě země vyvolala přetížení všech dalších velkých elektráren, čímž vznikl dominový efekt, v němž vypadl proud v celé zemi. Výpadek ale tehdy trval pouze dvě hodiny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!