4. července 2014 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Parlament Ukrajiny odsouhlasil zákon o nouzové distribuci plynu

Kapalný zemní plyn může smrtelně ohrozit dlouhodobé kontrakty na potrubní dodávky plynu uzavřené například s Ruskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapalný zemní plyn může smrtelně ohrozit dlouhodobé kontrakty na potrubní dodávky plynu uzavřené například s Ruskem. | foto: © GazpromČeská pozice

KYJEV Ukrajinský parlament v pátek v prvním čtení schválil návrh zákona o nouzové distribuci plynu. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinská energetická společnost Naftogaz uvedla, že zmíněná opatření sníží spotřebu plynu o dvacet procent, a tak bez ruských dodávek pomohou přečkat zimu. Rusko v polovině června přestalo Ukrajinu kvůli dluhovému sporu zásobovat touto klíčovou energetickou surovinou.

"Rusko se nám snaží utáhnout tolik šroubů, kolik jen to je možné," řekl poslancům premiér Arsenyj Jaceňuk. Zdůvodňoval tak, proč by měla mít vláda oprávnění vyhlásit stav nouze v energetickém sektoru. "Byl proti nám vytažen plyn. Země je na pokraji (energetické) propasti," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Předběžně schválená zákonná opatření umožní vládě zavést energetický stav nouze a nařizovat státním i soukromým plynárenským podnikům, komu a za jaké ceny mají dodávat plyn. Parlament původně tento návrh odmítl, ale po obnoveném projednávání ho nakonec přijal. Ještě předtím předseda parlamentu Oleksandr Turčynov zákonodárcům řekl, že bez tohoto zákona hrozí, že se řada domácností v zimě ocitne bez plynu. Hlasování v druhém čtení se předpokládá na konci července, případně v srpnu.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v polovině června kvůli sporům ohledně nezaplacených účtů zastavil dodávky plynu určené Ukrajině, nadále však přes tuto zemi posílá plyn evropským zákazníkům. Kyjev prozatím plyn čerpá z podzemních zásobníků. Ruský premiér Dmitrij Medveděv očekává, že Ukrajinu čeká na podzim "úplná plynová krize", bude-li pokračovat její platební spor s Ruskem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz