3. ledna 2018 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Piráti chtějí, aby smlouvy musela zveřejňovat i společnost ČEZ

Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Energetická společnost ČEZ a další státní firmy by podle pirátské strany neměly mít výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Poslanci Pirátů proto předložili novelu, která by výjimky zrušila. Strana o tom informovala ve středeční tiskové zprávě.

Navrhovaná úprava by podle Pirátů zajistila veřejnosti přístup k informacím o smlouvách státních a polostátních společností v řádu nejméně miliard korun ročně. Současná podoba zákona umožňuje zcela skrýt údaje o případných nevýhodných smlouvách, tvrdí.

Výjimku pro ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Loni přijali částečnou úlevu pro některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí. Totéž platí pro národní podnik Budějovický Budvar.

Piráti mluví o okleštění zákona. „Výjimky se týkaly právě organizací, kde korupce hrozí nejvíce a které jsou notoricky známé napojením byznysu na politiku. To je případ třeba právě ČEZu,“ uvedl předseda pirátské frakce Jakub Michálek.

Argumenty o ohrožení konkurenceschopnosti společností pokládají Piráti za liché. „Politici si je v minulosti vymysleli jako jednoduché alibi, aby před veřejností obhájili výjimky, které pod tlakem lobbistů schvalovali. Obchodní tajemství se pochopitelně zveřejňovat nemusí ani po této novele,“ tvrdí Michálek.

Polostátní společnost ČEZ má nyní ze zákona o registru smluv úplnou výjimku díky ustanovení, podle kterého se nevztahuje na firmy s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Loňská novela zavedla zvláštní režim pro firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Nemusejí zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku.

Zákon o registru smluv dopadl od předloňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od loňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!