10. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Plány Ukrajiny na rozvoj těžby plynu v Černém moři asi zhatí Krym

Ruský voják v krymském Sevastopolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský voják v krymském Sevastopolu. | foto: ČTK

LONDÝN Ukrajinské plány na rozšíření těžby plynu v Černém moři mohou vzít kvůli pravděpodobnému připojení Krymu k Rusku zasvé. Ve vodách kolem poloostrova se totiž nachází většina podmořských nalezišť, na jejichž průzkumu a rozvoji nyní Ukrajina pracuje, napsala agentura Reuters.

Kyjev kvůli častým sporům o dodávky plynu s Ruskem doufá v intenzivní rozvoj domácích zásob této suroviny. Vedle dvou velkých pevninských projektů břidlicového plynu se zaměřuje hlavně na ložiska v Černém moři.

ČTĚTE TAKÉ:

Do průzkumu černomořských ložisek Ukrajina přitáhla velké světové ropné koncerny, jako Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, ENI a OMV. Slibné je zejména pole poblíž Oděsy, kde by se do příštího roku mohla těžit asi miliardy krychlových metrů plynu ročně.

Ukrajina spotřebovává ročně přes 50 miliard kubíků plynu a z toho více než polovina je závislá na dodávkách z Ruska.

Do prací na rozvoji černomořských ložisek ale zasáhla těžká nejistota, protože Krym, kde převládají Rusové, odmítl svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho parlament vyhlásil připojení k Rusku.

Ruské síly ovládly poloostrov a 16. března by obyvatelé Krymu měli hlasovat v referendu o připojení poloostrova k Ruské federaci.

"Velké naděje se mohou vytratit"

Americký Exxon Mobil kvůli těmto událostem své aktivity v ukrajinských vodách pozastavil, řekl tento týden viceprezident společnosti Andrew Swiger.

"Jejich velké naděje na zvýšení podmořské těžby plynu se mohou po krymském referendu vytratit," řekl Reuters analytik Michail Korčemkin z konzultační firmy East European Gas Analysis.

V případě, že se Krym připojí k Rusku, by se zřejmě okolní ložiska plynu dostala do ruských rukou, i když budou napojena na ukrajinské plynovody, domnívají se analytici.

Podle nich by Ukrajina v takovém případě zřejmě zastavila dodávky plynu na Krym a Rusko by mohlo poloostrov zásobovat z pole u Oděsy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz