23. září 2014 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Plynový obr Gazprom: poradíme si i bez zařízení ze Západu

Stavba plynovodu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba plynovodu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský státní plynárenský koncern Gazprom dokáže nahradit veškeré dovážené zařízení, na které se vztahují západní sankce uvalené na Rusko. Prohlásil to náměstek generálního ředitele největšího ruského vývozce plynu Alexandr Medveděv.

Těžbu i prodej plynu musí nyní Gazprom řešit s pomocí zařízení a dodávek jen z Ruska či jeho spřátelených zemí. Ruská společnost se ale tváří, že jí to nijak neohrozí. Restrikce kvůli krizi na východě Ukrajiny podle jeho manažerů nebudou úspěšné.

"Dovážíme pouze deset procent zařízení a služeb, 90 procent naší poptávky pokrývají ruští výrobci," sdělil náměstek generálního ředitele Alexandr Medveděv na energetické konferenci na ruském ostrově Sachalin.

PSALI JSME:

"Žádné úspěšné zavedení sankcí (v dějinách) není známo," sdělil manažer na otázku, zda sankce Gazprom nepoškodí.

Spojené státy v první polovině září uvalily sankce na Gazprom a další mohutné ruské státní firmy Gazprom Něfť, Surgutněftěgaz a Rosněfť.

Západním společnostem mimo to zakázaly podílet se na hlubinné těžbě či průzkumu ropných nalezišť v arktických vodách nebo pobřežním šelfu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč