8. listopadu 2011 13:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pod Baltem už proudí plyn. Polsko je mimo hru

Vrcholní představitelé Ruska a Německa slavnostně spouští plynovod North Stream. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrcholní představitelé Ruska a Německa slavnostně spouští plynovod North Stream. | foto: Reuters

BERLÍN Otočením obřího kohoutu v severoněmeckém Lubminu dnes kancléřka Angela Merkelová spolu s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a dalšími evropskými politiky uvedla slavnostně do provozu první větev údajně nejdelšího podmořského plynovodu na světě Nord Stream.

Po dně Baltského moře jím začal přitékat plyn z Ruska přímo do západní Evropy. Z Německa poputuje návaznými plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě před spuštěním 1224 kilometrů dlouhého potrubí s kapacitou 27,5 miliardy kubických metrů plynu ročně ho Merkelová označila za příkladný projekt spolupráce mezi EU a Ruskem. "Ukazuje zároveň, že sázíme na spolupráci s Ruskem i v budoucnu," dodala kancléřka.

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Medveděv zdůraznil zvýšení energetické bezpečnosti Evropy díky novému plynovodu. Ruské dodávky byly totiž v minulosti několikrát přerušeny kvůli sporům Moskvy s Ukrajinou a Běloruskem, přes jejichž území vedou dosud používaná potrubí pro ruský plyn. Nord Stream tak podle Medveděva snižuje rizika na cestě plynu ze sibiřských nalezišť k evropským odběratelům.

Polský hněv

Nový plynovod však nechává mimo hru také Polsko, přes které proudil ruský plyn do Německa až do současnosti. Rusko-německá dohoda se Polákům od počátku nelíbila a brali jí jako ohrožení svých strategických zájmů. Varšava totiž přijde o lukrativní tranzitní poplatky a navíc bude plně odkázána na vrtkavé nálady představitelů Kremlu.

Polská vláda tak na North Stream reagovala propojením své sítě plynovodů s Českem a ohlášením výstavby přístavního terminálu na dovoz zkapalněného plynu ve Štětíně. 

plynovod Nord Stream

Pokládka podmořského plynovodu Northstream

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger nicméně upozornil, že i po dobudování druhé větve plynovodu, díky níž má kapacita Nord Streamu vzrůst na 55 miliard kubických metrů plynu za rok, budou jeho dodávky představovat jen deset procent evropské spotřeby. "Budeme dál potřebovat potrubí přes Ukrajinu a Bělorusko, jejichž stav není nejlepší," prohlásil.

Po otočení kohoutu v Lubminu začal plyn z Nord Streamu proudit do návazného německého plynovodu Opal, který vede od pobřeží Baltu do Saska k českým hranicím.

Gazela

Tam je na něj napojen budovaný plynovod Gazela, který bude protínat západní Čechy a transportovat plyn dál do jižního Německa, ale také českým odběratelům. První dodávky z Nord Streamu by Gazela měla odebrat příští rok.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.