28. listopadu 2012 11:25, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Podpora obnovitelných zdrojů opět vyšponuje cenu elektřiny

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Na poplatcích za elektřinu si příští rok opět připlatíte. V průměru o 2,4 procenta. Důvodem je hlavně podpora obnovitelných zdrojů energie. Plyn se pro domácnosti zdraží dokonce o 4,13 procenta.

Ceny pro odběratele energií se budou lišit podle jednotlivých regionů. Konkrétní vyčíslení zdražení oznámila předsedkyně Energetického regulačního úřadu  Alena Vitásková.

Až o dva tisíce víc

Domácností, které elektřinu nevyužívají ani k vytápění, ani k ohřevu vody, se dotkne zdražení proudu nejméně. Klienti E.ON podle úřadu zaplatí ročně proti letošku o 235 korun víc, klienti ČEZ o 268 korun víc a klienti PRE o 489 korun víc.

Domácnosti s nejvyšší spotřebou elektřiny, které využívají k vytápění elektrické přímotopy, zdražení zasáhne nejcitelněji. Podle ERÚ se zákazníkům E.ON roční náklady zvýší o 1320 korun, zákazníkům ČEZ o 1854 korun a zákazníkům PRE o 1175 korun.

Největší zdražení elektřiny chystá Pražská energetika (PRE), u níž úřad očekává zvýšení cen pro domácnosti o 3,7 procenta.

E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, by měl podle ERÚ zdražit elektřinu domácnostem o 2,4 procenta, ČEZ o 2,1 procenta.

Regulovaná cena plynu, která tvoří asi pětinu celkové ceny, se v příštím roce zvýší o 4,13 procenta.

Určit celkovou cenu je ale podle ERÚ obtížné, protože cena samotné komodity závisí na cenových politikách jednotlivých dodavatelů, které se od sebe velmi liší.

Podle odhadů úřadu by se ale zdražení mělo pohybovat kolem 2,75 procenta. V takovém případě by se roční náklady domácností, které využívají plyn pouze na vaření, zvýšily průměrně o 94 korun.

Roční náklady rodinného domu, kde se plyn využívá k topení, ohřevu vody i vaření, by se zvýšily o 1221 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Malým podnikatelům se ceny elektřiny zvýší průměrně o 3,1 procenta. I zde se ale budou ceny lišit podle regionů.

Poplatky za zelenou energii

Podle úřadu roste zejména regulovaná složka ceny elektřiny, do které patří mimo jiné podpora obnovitelných zdrojů energie. Celkem se regulovaná složka v příštím roce zvýší o 9,4 procenta. Její zvýšení bude částečně kompenzovat pokles obchodních marží.

Zásadní dopad na zvýšení ceny elektřiny má podle úřadu podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů. Rostla totiž výroba elektřiny z dokončených fotovoltaických elektráren, z bioplynových stanic a ze zdrojů spalujících biomasu.

V příštím roce vzroste cena na pokrytí nákladů spojených s výrobou energie z alternativních zdrojů na 583 korun za megawatthodinu, což je o 39,1 procenta více než letos. Tato částka vychází podle Vitáskové z předpokladu, že vláda schválí státní příspěvek na obnovitelné zdroje ve stejné výši jako letos, tedy 11,7 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.