Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pokrok v energetice: elektřina získaná z úpatí sopky i z vesmíru

Národní park v Kongu láká návštěvníky na prohlídku aktivní sopky Nyamulagira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní park v Kongu láká návštěvníky na prohlídku aktivní sopky Nyamulagira. | foto: ČTK

Dokážete si představit létající větrnou elektrárnu? A co teprve solární elektrárnu plující po oběžné dráze? Nejenže podobným projektům investoři věří stále víc, některé už dokonce dnes úspěšně fungují.

Obnovitelné zdroje energie jsou již v dnešní době běžně využívány. Tradiční větrné, solární a vodní elektrárny však pomalu získávají konkurenci v podobě nezvyklých projektů, které často hledají řešení na nečekaných místech. Přestože je jejich masové využití zatím představitelné spíše ve sci-fi románu, velké firmy o ně stále častěji projevují zájem a investují do nich nemalé částky.  

Létající větrná turbína

Společnost Makani Power, založená v roce 2006, přišla s prototypem létající větrné turbíny. Ta zdánlivě připomíná menší letadlo, které ve vzduchu krouží proti směru větru. Ten musí dosahovat minimální rychlosti 3,5 metru za sekundu, aby sběr energie byl patrný. Vrtule turbíny však neslouží k pohánění samotného stroje, ale jako malá větrná elektrárna, která dodává energii do stanice na zemi prostřednictvím lana, k němuž je turbína připevněna. Přestože mají být náklady na výrobu tohoto zařízení až 50 procent nižší než u klasické větrné elektrárny, dokáže vyprodukovat o polovinu více energie.

Že se nejedná jen o nápad několika snílků dokazuje investice od společnosti Google. Ta nejdříve do společnosti investovala 20 milionů dolarů, aby jí následně v květnu tohoto roku koupila a zahrnula ji pod projekt Google X. Tam firma pracuje na technologiích budoucnosti typu automobilů bez řidiče či tzv. Google brýlích.

Teplo vulkánů

V roce 2012 byl povolila americká vláda společnostem AltaRock Energy a Davenport Newberry započít práce na získávání energie z vulkánu ve státě Oregon. Toho má být docíleno pomocí žhavých hornin, které se nacházejí v okolí pod sopkou. Dírou v zemi se k nim napustí voda, což vytvoří páru potřebnou k získání energie. Množství takto získané energie ale zatím není jasné, celý projekt může být nakonec i značně neefektivní.

ČTĚTE TAKÉ

Pro dosažení kýženého efektu je ale zapotřebí využít metodu podobnou hydraulickému štěpení neboli frakování. Toho je využíváno zejména při těžbě zemního plynu nebo ropy, což se často dostává pod palbu kritiky ochránců životního prostředí. Frakování může způsobovat zemětřesení a do půdy spolu s vodou pronikají často i nebezpečné chemikálie.

Vesmírný solární panel

Myšlenka sběru solární energie přímo z vesmíru vznikla již na začátku 70. let minulého století. V současné době o její realizaci usiluje John Mankins, dřívější inženýr NASA, nyní pracující pro společnost Artemis Innovation. Dle jeho vize by byl satelit se solárním panelem vyslán na oběžnou dráhu země, kde by téměř nepřetržitě přeměňoval sluneční paprsky na energii, která by následně byla dodávána zpět na Zemi. Získávání solární energie z vesmíru by mělo tu výhodu, že mu nebrání oblaka a atmosférické plyny.

Podle Mankinse by taková stanice dokázala ročně vyrobit jeden až dva tisíce megawattů. To by například stačilo k pokrytí potřeb 240 až 480 tisíc amerických rodin. Kritici takto megalomanského nápadu ovšem namítají, že náklady na vyslání podobného tělesa do vesmíru by byly obrovské. Navíc by nebylo vůbec jisté, zda by celý projekt ve výsledku dokázal bez problému fungovat, aby se finančně vyplatil. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...