6. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Polsko chce snížit závislost na Moskvě. Láká k těžbě plynu z břidlic

Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | foto: Reuters

VARŠAVA Polská vláda do dvou týdnů schválí zákon, který v zemi účinněji podpoří průzkum a těžbu břidlicového plynu. Nová legislativa omezí byrokracii a regulační překážky, které dosud brání snaze o využívání nových zdrojů plynu.

Nový zákon bude podle premiéra Donalda Tuska vstřícnější k investorům. Také opustí investory kritizovanou myšlenku vytvořit státní podnik, který by měl podíl v každé licenci a mohl mít kontrolu nad investicemi, uvedl premiér podle agentury Reuters.

"Dnes už chápeme, že abychom mohli počítat peníze z břidlicového plynu, musíme jej nejprve začít dobývat," řekl Tusk na tiskové konferenci za účasti nového ministra životního prostředí Macieje Grabowského. "Musíme omezit byrokracii, která brání průzkumu, a k tomu musíme mít méně přísný zákon," dodal premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Polsko se rozhodlo pro rozvoj ložisek plynu v břidlicových horninách před třemi lety, kdy Tusk oznámil plán zahájit těžbu plynu v komerčním rozsahu v roce 2014. Polsko se tím snaží snížit závislost na ruském plynu a doufá, že bude moci omezit i závislost své energetiky na uhlí.

Průzkumné práce donedávna zdržovaly byrokratické průtahy. To spolu s obtížnými geologickými podmínkami přimělo k odchodu z Polska americké firmy Exxon Mobil, Talisman Energy a Marathon. Tusk ke konci loňského roku v zájmu urychlení prací na průzkumu břidlic vyměnil ministra životního prostředí a hlavního geologa.

Miliardové zásoby v podzemí

Naději Polsku daly poslední průzkumné vrty. Irská společnost San Leon minulý měsíc uskutečnila dosud nejslibnější vrt poblíž Gdaňsku a vláda spolu s experty z odvětví čeká, že průzkumné práce by se letos měly výrazně zrychlit. Ministr Grabowski předpověděl, že letos by se mělo uskutečnit 30 nových vrtů, které rozšíří dosavadních 50, a během roku by mohla začít komerční těžba.

Spotřeba plynu v Polsku se pohybuje kolem 15 miliard metrů krychlových ročně a většinu suroviny země dováží z Ruska. Zásoby vytěžitelného břidlicového plynu odhadují státní geologové až na 768 miliard metrů krychlových.

Lidovky.cz, ČTK