28. prosince 2012 13:58 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Polsko má zájem o propojení svého energetického trhu s českým

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Polsko má zájem o propojení svého trhu s elektřinou s českým, slovenským a maďarským. Podle Operátora trhu s elektřinou (OTE) zatím žádná formální jednání nezačala. Předseda Polské energetické burzy Ireneusz Lazor nicméně na polském serveru CIRE.pl uvedl, že by společný trh by měl začít fungovat na konci příštího roku.

"Indikujeme zájem z Polska," řekl člen představenstva OTE Igor Chemišinec. Technické diskuse se ale podle něj zatím nevedou. "Formální diskuse by mohla začít v lednu," uvedl. Lazor na CIRE.pl tvrdí, že v lednu nebo v únoru by měly být podepsány příslušné dohody pro vytvoření společného trhu. Spuštěn by měl podle něj být ke konci roku 2013.

Už asi tři roky funguje společný trh Česka a Slovenska s elektřinou. Letos v záři byly tyto trhy propojeny i s maďarským trhem. Propojení by mělo zajistit stabilnější a bezpečnější dodávky elektřiny.

K postupnému propojování trhů s elektřinou směřuje celá Evropská unie. Propojení funguje ve Skandinávii, mezi Španělskem a Portugalskem či mezi Belgií, Francií a Nizozemskem.

Evropská rada stanovila cíl vytvoření integrovaného vnitřního evropského trhu s elektřinou a zemním plynem do roku 2014. Podle odborníků se ale tento termín těžko stihne vzhledem k problémům s nedostatečnou infrastrukturou a nestabilními obnovitelnými zdroji. Česko se například dlouhodobě potýká s náhlými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren a často je tím ohrožena bezpečnost dodávek. Řešení představuje rozsáhlé investice na německé straně, to však bude trvat několik let.

Lidovky.cz, ČTK