Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Polsko má zájem o propojení svého energetického trhu s českým

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Polsko má zájem o propojení svého trhu s elektřinou s českým, slovenským a maďarským. Podle Operátora trhu s elektřinou (OTE) zatím žádná formální jednání nezačala. Předseda Polské energetické burzy Ireneusz Lazor nicméně na polském serveru CIRE.pl uvedl, že by společný trh by měl začít fungovat na konci příštího roku.

"Indikujeme zájem z Polska," řekl člen představenstva OTE Igor Chemišinec. Technické diskuse se ale podle něj zatím nevedou. "Formální diskuse by mohla začít v lednu," uvedl. Lazor na CIRE.pl tvrdí, že v lednu nebo v únoru by měly být podepsány příslušné dohody pro vytvoření společného trhu. Spuštěn by měl podle něj být ke konci roku 2013.

Už asi tři roky funguje společný trh Česka a Slovenska s elektřinou. Letos v záři byly tyto trhy propojeny i s maďarským trhem. Propojení by mělo zajistit stabilnější a bezpečnější dodávky elektřiny.

K postupnému propojování trhů s elektřinou směřuje celá Evropská unie. Propojení funguje ve Skandinávii, mezi Španělskem a Portugalskem či mezi Belgií, Francií a Nizozemskem.

Evropská rada stanovila cíl vytvoření integrovaného vnitřního evropského trhu s elektřinou a zemním plynem do roku 2014. Podle odborníků se ale tento termín těžko stihne vzhledem k problémům s nedostatečnou infrastrukturou a nestabilními obnovitelnými zdroji. Česko se například dlouhodobě potýká s náhlými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren a často je tím ohrožena bezpečnost dodávek. Řešení představuje rozsáhlé investice na německé straně, to však bude trvat několik let.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.