17. března 2012 18:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Polsko může mít bilion metrů krychlových břidlicového plynu

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Eva KomárkováLidové noviny

VARŠAVA Polsko své zásoby těžitelného břidlicového plynu odhaduje na jeden bilion metrů krychlových. Podle Polské televize se to píše ve zprávě, která bude zveřejněná příští týden.

V Polsku se zrodila v souvislosti s břidlicovým plynem velká očekávání poté, co americký Úřad pro energetické informace odhadl těžitelné zásoby této suroviny v Polsku na 5,3 bilionu krychlových metrů. To by zemi, která je nyní ve značné míře závislá na dodávkách plynu z Ruska, pokrylo spotřebu na více než 300 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Těžba je plánovaná na konec roku 2014

Polská středo-pravicová vláda udělila více než stovku koncesí na průzkum ložisek plynu z břidlic. Dostali je těžařští giganti jako Exxon Mobil nebo Chevron. Do průzkumu ložisek se zapojily i polské státní firmy, jako je třeba plynárenský monopol PGNiG nebo rafinérská společnost Orlen.

Vláda si slibuje, že zisk z těžby, jejíž začátek se plánuje na přelom let 2014 a 2015, by mohl posílit státní pokladnu.

Evropa se břidlicového plynu bojí

V Evropě se ale šíří obavy z dopadu těžby na zásoby vody, které přiživuje šíření dezinformací o údajně snadném pronikání "nebezpečných chemikálií" do pitné vody. Některé země jako Francie a Bulharsko už zakázaly i pouhý průzkum nového zdroje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz