Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Porucha v Temelíně: elektrárna stojí, Česko muselo energii dovážet ze zahraničí

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN (ČESKOBUDĚJOVICKO) Česká republika musela v pátek kvůli neplánovanému úplnému odstavení jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí. Situaci zlepšil páteční podvečer, kdy je spotřeba elektřiny pravidelně nižší, dovoz tak mohl být zastaven. Informovala o tom mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbory Peterové. Česko, které je dlouhodobě exportérem elektřiny, ji muselo dovážet zhruba od půlnoci do 15:00.

První z chvaletických bloků by mohl začít vyrábět dnes v noci. První ze dvou bloků Temelína by měl být připojen k přenosové soustavě v noci z neděle na pondělí.

„Situaci, která nastala, tj. že by Česko muselo elektřinu dovážet, dlouho nepamatujeme,“ řekla Peterová. Podle ní bylo třeba dnes v přenosové soustavě v některých hodinách nahradit více než 1000 MW výkonu, což je výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín. Dispečeři ČEPS proto museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. Kolik ČEPS za výpomoc zaplatí, bude podle ní známo během několika dnů.

„Neumíme ani řádově říct, kolik to bude, protože ceny odpovídají aktuálním cenám na trhu,“ uvedla. Podotkla, že ČEPS sice náklady zaplatí, v konečném důsledku ho to nebude stát nic. „Náklady zaplatí ti, kteří odchylku způsobili,“ dodala. Temelín patří společnosti ČEZ, Chvaletice společnosti Severní energetická. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že společnost se zaplacením počítá. „Na tom, že ten kdo jde do odchylky ji hradí, je založen celý systém,“ uvedl. Kolik bude muset za dnešek ČEZ zaplatit, ale zatím neví.

Příčiny se analyzují

Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na dnešek kvůli poruše. Od 3. září již stojí první blok kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Nyní se připravuje na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku. „Zprovoznění prvního bloku přispěje ke stabilizaci situace,“ dodala Peterová. Problémy měl Temelín už v létě, kdy byly oba bloky souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů.

Zcela mimo provoz je i tepelná elektrárna Chvaletice. Dva její bloky podstupují dlouho plánovanou opravu, další dva byly neplánovaně odstaveny kvůli poruše. „V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se,“ řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok by mohl opět začít pracovat v pátek v noci.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené. Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenta.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...