30. ledna 2013 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Posudek o bezpečnosti dostavby Temelína se protahuje. Chybí experti

Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | foto: šk, Ondřej Němec,  Lidové noviny

PRAHA Státní úřad pro jadernou bezpečnost přeruší správní řízení o povolení stavby nových bloků Jaderné elektrárny Temelín kvůli doplnění licenční dokumentace. Úřad tak nerozhodne v zákonem stanovených čtyřech měsících. Verdikt by měl padnout do konce letošního roku.

ČEZ požádal úřad o povolení pro stavbu dvou nových jaderných bloků v Temelíně loni v listopadu. Proces povolení je správním řízením a úřad pro jadernou bezpečnost má právo jej kdykoliv přerušit a požádat o doplnění požadovaných údajů.

"Máme na rozhodnutí správní lhůtu, a to čtyři měsíce. Ale do čtyř měsíců to nebude. Už teď víme, že ta licenční dokumentace bude vyžadovat doplnění. Takže řízení bude přerušeno," uvedla šéfka úřadu Dana Drábová. Dodala, že takové licenční posuzování trvá ve světě většinou tři čtvrtě roku až rok.

Volná místa pro experty

Úřad podle Drábové zatím nenalezl devět nových pracovníků, kteří by se měli zúčastnit licencování dostavby Temelína. Kvůli tomu získal úřad do letošního rozpočtu několik milionů na platy.

"Zatím to je ve stádiu, že hledáme, protože pracovní trh není nijak zvlášť příznivý pro pracovníky, kteří by splňovali naše požadavky. Máme v rozpočtu peníze na devět pracovních míst, ale jestli se nám je podaří obsadit je velká otázka," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Posouzení umístění nových bloků dokáže úřad podle Drábové udělat s podporou externích spolupracovníků. "Ale až přijde na posuzování vybraného projektu, tak to už bude věc, kdy budeme muset mít některé znalosti v domě," uvedla.

Situace prý začíná být naléhává, i když ne zatím kritická. Ve čtvrtek by se měli pracovníci úřadu setkat na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí zřízení úřadu.

Soutěž o miliardy

Jaderná elektrárna Temelín.

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází vedle Westinghousu česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Francouzskou Arevu ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Všichni účastníci tendru prezentovali snahu zapojit do dostavby Temelína co nejvíce českých firem, k čemuž se bude přihlížet při rozhodování o vítězi tendru.

Vítěze tendru chce ČEZ vyhlásit v letošním roce. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!