11. prosince 2015 17:14, aktualizováno  17:43 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Potvrzeno. Dukovany nebudou mít od ledna novou licenci na první blok

Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dukovany | foto: Jitka Unverdorbenová

PRAHA Jaderná elektrárna Dukovany nebude mít od ledna nové povolení pro provoz svého prvního bloku. Firma ČEZ tento týden požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o přerušení správního řízení do 28. února kvůli rozšířeným kontrolám zařízení bloku. Zároveň ČEZ tento úřad požádal o prodloužení stávajícího povolení k provozu prvního bloku, které je zatím platné jen do 31. prosince. Sdělil to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

O tom, že Dukovany povolení zřejmě nedostanou informoval server Lidovky.cz už v úterý.

Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové bude stávající povolení prodlouženo o dva až tři měsíce.

„Tohle už je pro ně procesní detail,“ řekla Drábová. Odložení termínu pro vydání nového povolení pro první blok podle ní nebude mít žádný faktický dopad na činnost elektrárny.

Podle Bezděka pořádala energetická společnost o přerušení řízení 9. prosince, protože potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace. Kontroly svarů provádějí odborníci u tří jaderných bloků Dukovan, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září kvůli tomu v elektrárně funguje jen jeden ze čtyř bloků.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?