Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
17. května 2016 5:01 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Praha dostane obří elektrickou rozvodnu za tři miliardy. Ustoupí jí i silnice

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České hlavní město potřebuje čím dál více elektřiny. V plánech „správců drátů“ proto figuruje velmi důležitá stavba, která má zajistit spolehlivé napájení metropole a blízkého okolí. Rozvodna Praha Sever vyjde až na tři miliardy korun a využije i plochu silnice v ulici K Ládví.

Srovnatelný objekt stojí třeba na pražském Chodově, kam proudí elektrická energie z jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Chystaná rozvodna – která by měla stát v pražských Čimicích – posílí napojení ze severu země.

„Rozvodna 420 kV Praha Sever zlepší spolehlivost napájení hlavního města. Současné potřeby zákazníků a prognóza do dalších let ukazují, že energetická náročnost pražské aglomerace stoupá. Předpokládaný termín připojení nového zařízení je v roce 2025,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz Barbora Peterová, mluvčí státního správce přenosové soustavy ČEPS.

Právě tato akciová společnost bude rozvodnu stavět a platit. Projekt by měl podle jejích odhadů vyjít až na tři miliardy korun. Čas do ohlášeného finálního roku 2025 zaberou práce na projektové dokumentaci či žádostech o příslušná povolení.

Se samotnou stavbou velké rozvodny počítají „správci drátů“ mezi lety 2023 a 2025. Ještě předtím ale musí vyřešit problém s vyhlédnutou lokalitou.

„Část pozemků, na nichž má rozvodna stát, vlastní společnost Pražská energetika. Přes další část pak vede silnice, kterou využívá veřejnost i MHD. S magistrátem hlavního města proto řešíme, jak zajistit její přeložení a adekvátní náhradu,“ popsala mluvčí ČEPS Peterová.

Její společnost ani pražský magistrát nechtějí být v této fázi přípravy, ohledně pozemků a překládané silnice, příliš konkrétní. Z informací serveru Lidovky.cz však vyplývá, že se jedná o přeložení ulice K Ládví v Praze 8, která propojuje frekventované třídy Čimická a Ústecká, je tedy spojnicí mimo jiné mezi čtvrtěmi Kobylisy a Bohnice.

Stávající rozvodna PRE na obrázku vlevo dole. Ulice K Ládví by se měla napojit na ulici Dopraváků (v horní části obrázku).

Stávající rozvodna PRE na obrázku vlevo dole. Ulice K Ládví by se měla napojit na ulici Dopraváků (v horní části obrázku).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V ulici jezdí i autobusová linka číslo 183, která pendluje mezi stanicí metra Háje a Sídlištěm Čimice.

Výstavba rozvodny – která zprostředkovává tok elektřiny a její rozdělování – pravděpodobně způsobí to, že se stávající tah K Ládví napojí na dosud slepou ulici Dopraváků a ta dovede auta či hromadnou dopravu na frekventovanou Ústeckou mířící na jednu stranu do Kobylis a na druhou do Dolních Chaber.

SPRÁVCI DRÁTŮ

  • Akciová společnost ČEPS působí na území Česka jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 KV).
  • Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden s 71 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy a trasy vedení o délce 3508 km s napěťovou hladinou 400 kV a 1910 km s napěťovou hladinou 220 kV.
  • Přenosové služby jsou základní činností ČEPS jako provozovatele přenosové soustavy. Spočívají v zajištění přenosu elektrické energie z míst výroby do míst spotřeby, a to jak v rámci ČR, tak i do a ze zahraničí.
  • Rozvodna je uzlový bod propojující vedení a transformaci jedné napěťové hladiny; zprostředkovává tok elektrické energie a její rozdělování.

Zdroj: ČEPS

V místě už dnes stojí rozvodna společnosti Pražská energetika (PRE). Jde o firmu, kterou zčásti vlastní hlavní město a menšinovým dílem německá společnost enBW. Mělo by dojít k propojení stávající a nové provozovny prostřednictvím vývodu. O připojení k přenosové soustavě podala žádost PREdistribuce v prosinci roku 2012, aby bylo zajištěno zásobování Prahy a blízkého okolí i při stoupající spotřebě elektřiny.

„Pozemky jsou skutečně naše. V územním plánu jsou vedené jako území pro energetiku a ČEPS s námi jedná o jejich odkupu, aby je využil pro stavbu rozvodny, která z rozvodny Čechy Střed posílí napojení Prahy ze severních směrů,“ řekl mluvčí PRE Petr Holubec.

Potvrdil i žádost o připojení na tuto plánovanou rozvodnu. „Při její realizaci by se muselo rušit stávající napojení na mělnické elektrárny do naší stávající rozvodny. A to bychom zůstali v této oblasti bez elektřiny,“ doplnil Holubec.

Zároveň platí, že ČEPS musí na základě energetického zákona zajistit všem účastníkům trhu s elektřinou nediskriminační podmínky pro připojení jejich zařízení k přenosové soustavě.

Stavba důležité rozvodny je nyní ve fázi předprojektové přípravy a všechny zúčastněné strany jsou v prohlášeních zdrženlivé.

„V tuto chvíli není nic definitivního, proto aktuálně nemáme co komentovat. Omlouváme se, ale získávání pozemků a řešení komunikací je vždy citlivá věc a poprosíme o pochopení, že nebudeme informace o vyjednávání zveřejňovat v médiích. ́Mohli bychom tím poškodit jak jednání, tak řešení a zájmy Prahy. Praha dělá maximum pro co nejrychlejší uvolnění pozemků,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rozvodna elektřiny.
Rozvodna elektřiny.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...