15. března 2015 16:13, aktualizováno  17:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kalousek: Zákon o biopalivech si napsal sám Babiš a přihrál si pět miliard

Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | foto: MAFRA - David Neff

Miroslav Kalousek v neděli v Otázkách Václava Moravce ostře kritizoval vládní návrh zákona o biopalivech. Podle místopředsedy TOP 09 si díky novele, kterou na konci února schválila vláda, přijde Agrofert Andreje Babiše na pět miliard korun.

„Jediným důsledkem schválení zákona o biopalivech je pět miliard z daní nás všech jako podpora pro Andreje Babiše, a to podle zákona, který si on sám napsal a vláda mu ho bez problémů schválila,“ řekl v diskusním pořadu Václava Moravce Miroslav Kalousek.

Právě společnost Agrofert se zabývá zpracováním zemědělských plodin na výrobu biopaliv.

Andrej Babiš: Výrobci biopaliv nedostávají žádné dotace.

Vysokoobsahová biopaliva mají slevu na spotřební dani. Ta v roce 2013 činila 1.5 miliardy korun pro všechny subjekty v ČR, které tuto výhodu mají a jsou přepravci. Státní podniky České dráhy, ČD Cargo, dopravní podniky, soukromí přepravci i občané, kteří na biopaliva jezdi. Přepravci v rámci mé firmy mají výhodu kolem 70 milionů korun. Pan Kalousek je demagog  který sprostě lže. Biopaliva jsou problém rezortu zemědělství, ne financí!

Ministra financí bránil nově zvolený statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. „Návrh tohoto zákona předkládal Marian Jurečka z jiné koaliční strany a já nemám důvod mu nevěřit,“ reagoval Chovanec. 

Evropská legislativa nařizuje ukončení daňového zvýhodnění takzvaných biopaliv první generace nejpozději do roku 2020. 

„Projekt nemá žádný význam“

„My ten program máme notifikován do července letošního roku a není žádný důvod v něm pokračovat dalších pět let. Do té doby, než se Andrej Babiš stal ministrem financí, nikdo ve vládě nepochyboval o tom, že to skončí, protože to pro nás nemá žádný smysl,“ řekl Kalousek. Podle něj některé státy evropské osmadvacítky s projektem skončí už v roce 2016.

„Lidé zvolili Andreje Babiše s vědomím toho, že je vlastníkem Afrofertu, který podniká nejenom v této oblasti, a každá daňová reforma se ho tak může dotknout. Proto u každé podobné změny můžeme vést takovouto debatu,“ bránil svého koaličního partnera Chovanec.

Novelu, kterou vláda schálila v únoru, má nyní na stole Poslanecká sněmovna. 

Lidovky.cz