16. dubna 2012 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Problémy ČEZ vyřešíme, slíbil albánský premiér Nečasovi

Český premiér Petr Nečas (vlevo) se 16. dubna v Tiraně setkal s albánským prezidentem Bamirem Topim.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Petr Nečas (vlevo) se 16. dubna v Tiraně setkal s albánským prezidentem Bamirem Topim. | foto: ČTK

TIRANA Albánský premiér Sali Berisha ujistil svého českého kolegu Petra Nečase, že je snahou a cílem albánské vlády vyřešit problémy, které v zemi nyní se svými akvizicemi má česká energetická společnost ČEZ.

Berisha to prohlásil po zhruba hodinové schůzce s Nečasem, kterého do Albánie v rámci podnikatelské delegace doprovázel i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, ministři průmyslu a dopravy Martin Kuba a Pavel Dobeš a početná podnikatelská delegace. Nečas zdůraznil, že česká strana si je vědoma celé řady problémů a nedorozumění, věří však, že je lze odstranit jednáními.

ČTĚTE TAKÉ:

Osud ČEZ v Albánii bude signálem pro celý středoevropský region EU

"Máme zájem na úspěchu českých firem i na úspěchu akvizice ČEZ tady v Albánii. Byl jsem dnes ujištěn, že i albánská vláda má zájem na tom, aby tato akvizice dopadla úspěšně," řekl Nečas. Připomněl, že osud ČEZ v Albánii bude signálem nejen pro české firmy, ale pro celý středoevropský region Evropské unie, protože český elektrárenský gigant patří mezi pět největších evropských energetických firem.

Podle albánského premiéra oba politici otázku albánských investic ČEZ podrobně probírali a jsou na dobré cestě k řešení. Nečas připomněl, že před několika měsíci se změnilo vedení albánské pobočky ČEZ Shpërndarje, která má na albánském trhu potíže.

Tamní regulátor totiž počátkem roku meziročně zvýšil ceny elektřiny u státem ovládané energetiky o 91 procent, a firma je tak od ledna ve ztrátě. ČEZ vyzval k řešení Světovou banku, jinak by uplatňoval garance 60 milionů euro (asi 1,5 miliardy korun), které banka na investici do albánské distribuce poskytla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zdražení se neodrazilo v cenách pro zákazníky

Státní výrobce, kterému regulátor zvýšil ceny, je monopolním dodavatelem pro ČEZ Shpërdarje. Zdražení však nijak nebylo promítnuto do cen pro koncové zákazníky, dopady rozhodnutí tak nese pouze firma.

ČEZ se s vládou na přelomu února a března dohodl na vzájemném zápočtu pohledávek, podmínky umožňující návratnost vložených investic však podle firmy dosud nebyly nastaveny.

Berisha zdůraznil, že jeho vláda postupuje transparentně a volí co nejčistší cestu. Vláda v Tiraně má podle něj zájem na úspěchu ČEZ v zemi, je ale potřeba toho dosáhnout "v nejlepším zájmu pro albánské spotřebitele i korporátu ČEZ tady v Albánii".

ČEZ v Albánii

ČEZ získal majoritní podíl 76 procent v jedné z albánských distribučních společností v lednu 2009. Tehdy se s albánskou vládou dohodl na poskytnutí záruk ze strany Světové banky. Důvodem byly právě obavy investorů ze zásahu albánského regulátora, které mohly celou transakci ohrozit.

Přes problémy ČEZ Nečas zdůraznil, že obě země vidí velký potenciál pro české firmy právě v investování do albánské energetiky, těžebního průmyslu či turistického ruchu.

České firmy mohou podle něj intenzivně a kvalitně působit také například při rozvoji železničních či tramvajových tratí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz