12. srpna 2014 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Světová produkce ropy je stále vyšší. Neohrozily ji sankce ani války

Těžba ropy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Navzdory konfliktům v hlavních oblastech těžby ropy je celosvětové zásobování touto surovinou stále lepší. Ceny ropy by tak logicky neměly výrazněji růst. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou značného růstu těžby v severní Americe. Ve své zprávě na to upozorňuje Mezinárodní agentura pro energii.

Ropy je na světovém trhu překvapivě hodně. V nejbližší době tak zřejmě ceny nafty a benzinu nijak prudce neporostou.

"Navzdory ozbrojeným konfliktům v Libyi, Iráku a na Ukrajině je nyní ropný trh zásoben lépe, než se očekávalo. V oblasti Atlantiku dokonce zaznamenáváme dokonce přesycení trhu," uvedla v úterý ve zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která je energetickým poradcem západních zemí včetně Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

Produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vzrostla v červenci na pětiměsíční maximum.

Pokles těžby v Iráku, Íránu a Nigérii vyrovnal nárůst v Saúdské Arábii a oživování produkce v Libyi.

Cenu ropy neovlivnily ani sankce

Západní sankce uvalené na ruský ropný sektor ceny ropy zatím nijak neovlivnily.

 "V odvětví podle všeho panuje shoda v tom, že západní sankce nebudou mít na dodávky z krátkodobého pohledu hmatatelný vliv. Nad jejich dopadem jsou ale otazníky i ve střednědobém horizontu," uvedla IEA ve své zprávě.

Ceny ropy zažily v červnu výrazný vzestup, jímž reagovaly na rychlý postup islamistických ozbrojenců v Iráku. Když ale trh zjistil, že na celkovou iráckou těžbu to nemá větší vliv, spadly ceny prudce dolů.

Severomořská ropa Brent po vzestupu až nad 115 dolarů za barel tak ztratila zhruba deset procent a dnes se pohybuje pod 104 dolary za barel.

"I když situace v klíčových producentských zemích zůstává rizikovější než kdy jindy, na trhu převládá přesvědčení, že OPEC bude schopna ve druhém pololetí zajistit zvýšení těžby potřebné k uspokojení poptávky," uvedla IEA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!