6. června 2012 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pozor na propan-butanové lahve. Mohou bouchat, varuje dodavatel

Plynový sporák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynový sporák. | foto: Shutterstock

PRAHA Hlavní tuzemský dodavatel zkapalněného plynu LPG společnost Flaga varuje před bezpečností některých propan-butanových láhví na trhu. Řada subjektů podle něj zanedbává revize a servis láhví. Zhruba každá pátá láhev tak nesplňuje bezpečnostní předpisy, a může být pro uživatele riziková, informovala společnost.

"V České republice užívá propan-butanové láhve skoro půl milionu domácností - ať už na vaření, nebo stále častěji pro grilování, kempování či vytápění chat a chalup," uvedl bezpečnostní poradce společnosti Flaga Jaromír Špičák.

ČTĚTE TAKÉ:

Při dodržování předpisů je podle Špičáka využívání LPG zcela bezpečné. Některé subjekty ale bezpečnost zanedbávají a po naplnění láhve za ni neručí. Spotřebitelé by si měli všímat značení na láhvi, podle kterého zjistí, zda podstoupila revize v předepsaných intervalech.

Bezpečná je pouze ta láhev, u níž byla po naplnění zkontrolována její těsnost a byla naplněna na předepsanou hodnotu na váze a nikoli na objem, uvedl.

Na trhu je v současnosti několik desítek firem, které propan-butanové láhve plní. Bezpečností LPG láhví se intenzivněji začaly zabývat Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce. Cena plynu LPG se v současnosti pohybuje kolem 18 Kč/l.

Společnost Flaga

Flaga je největším dodavatelem paliva LPG v Česku. Provozuje také síť 60 čerpacích stanic pro automobily s pohonem na LPG. Na českém trhu působí od roku 1993, kdy vznikla jako dceřiná firma rakouské společnosti Flaga GmbH.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz