27. prosince 2011 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Provozovatel Fukušimy nemá peníze. Bude asi zestátněn

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | foto: ČTK

TOKIO Japonskou společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která je provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, zřejmě čeká zestátnění. Ministr obchodu Jukio Edano podle tamního listu Nikkei řekl, že firmu vyzve, aby přijala vysokou státní dotaci.

Její výši neupřesnil, zdroje agentury Reuters ale uvádějí, že půjde o částku v přepočtu až 13 miliard dolarů (asi 257 miliard Kč).

TEPCO je v Japonsku největším provozovatelem elektráren, od březnové havárie ve Fukušimě se ale potýká s vážnými problémy. Způsobilo je silné zemětřesení a následná přílivová vlna, která elektrárnu kompletně zničila.

ČTĚTE TAKÉ:

Ze zařízení uniklo velké množství radioaktivity; jde patrně o největší jadernou katastrofu za posledních 25 let, respektive od výbuchu v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

TEPCO potřebuje peníze na odstranění škod a na kompenzaci, kterou bude vyplácet v souvislosti s únikem radioaktivity. Zdroje tvrdí, že vláda by mohla peníze poskytnout do léta, a to prostřednictvím státního záchranného fondu. Ten by zřejmě nakoupil prioritní akcie, které by firma vydala. Tím by zároveň přišla o svou nezávislost.

Management firmy dnes požádal zmíněný státní fond o zhruba 690 miliard jenů (asi 8,8 miliardy USD; 174,8 miliardy Kč), které chce využít na odškodnění obětí katastrofy. Jde o další peníze ke zhruba 890 miliardám jenů (asi 11,4 miliardy USD; 225,5 miliardy Kč), které vláda slíbila už v listopadu poskytnout.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!