Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Řecká vláda hrozí stávkujícím energetikům vězením

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

ATÉNY Řecká vláda nařídila zaměstnancům v elektrárenském sektoru návrat do práce a ukončení stávky. Soud ji totiž označil za nezákonnou. Úřad pohrozil státním zaměstnancům zatčením v případě, že budou v protestu pokračovat. Pracovníci elektrárenského průmyslu protestují proti plánům na částečnou privatizaci státní energetické společnosti PPC. Jak zareagují na vládní požadavek, rozhodnou odboráři na své sobotní odpolední schůzi.

Protest tento týden způsobil výpadky v dodávkách elektřiny po celé zemi. Stávkujícím se nelíbí návrh zákona, který by umožnil prodej téměř třetinového podílu v PPC konkurenci. Mají strach, že tento krok povede k rušení pracovních míst a zdražování elektřiny, napsala agentura Reuters.

Energetická společnost PPC

Řecká vláda vlastní 51 procent PPC a plánuje prodat 30 procent akcií. PPC vyrábí zhruba dvě třetiny elektřiny v zemi a kontroluje téměř celý maloobchodní trh.

Největší odborová organizace zaměstnanců v energetice bude na dnešní schůzi řešit, jak na požadavek vlády zareaguje. Radikální celořecká odborová organizace PAME sdružující téměř milion lidí plánuje na dnešek protestní pochod Aténami na podporu elektrárenských pracovníků.

Vláda se obává, že problémy s dodávkami elektřiny na začátku letní turistické sezony poškodí image země u zahraničních návštěvníků. Cestovní ruch je klíčovou součástí řecké ekonomiky, která se nyní začíná zotavovat z dlouhé recese. Turistika se podílí zhruba 17 procenty na ekonomickém výkonu a 20 procenty na zaměstnanosti v zemi.

Chystanou privatizaci státního energetického podniku kabinet hájí. "Od prvního dne je a stále zůstává záměrem vlády ochrana veřejných zájmů. V demokracii musí všichni respektovat zákon a nařízení soudu," uvedla mluvčí vlády Sofia Voultepsiová v prohlášení doprovázejícím nařízení návratu do práce.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!