4. listopadu 2014 13:33, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vitásková si do energetického úřadu přivedla bývalou šéfžalobkyni Veseckou

Renata Vesecká nastoupila do Energetického regulačního úřadu, kde povede jako... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renata Vesecká nastoupila do Energetického regulačního úřadu, kde povede jako... | foto: MAFRA

PRAHA Novou místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu bude někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Vesecká byla jmenovaná ke 4. listopadu.

„Dnešního dne byla Renata Vesecká jmenována do pozice místopředsedkyně úřadu pro oblast legislativně správní,“ řekl serveru Lidovky.cz Chvojka. Vesecká po odchodu z čela žalobců zakotvila v královéhradecké advokátní kanceláři. 

Vzhledem k jejím zkušenostem je pravděpodobné, že v ERÚ může pomoci řešit i řadu kriminálních kauz, které se především v souvislosti se solárním byznysem kolem úřadu vyrojily.

ČTĚTE TAKÉ:

Sama šéfka ERÚ Vitásková stojí před soudem kvůli spornému povolení dvěma solárním elektrárnám v areálu chomutovských válcoven. Jde o elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun z portfolia společnosti Z-Group Steel Holding, za kterou stojí miliardář Zdeněk Zemek starší.

Veseckou odvolala Nečasova vláda v roce 2010 z funkce nejvyšší žalobkyně na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). A to proto, že byla spojována s údajnou úplatkářskou kauzou někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). 

Kdo je Renata Vesecká?

Renata Vesecká (*1960)

- právnička, dřívější prokurátorka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně (2005-2010)

- od roku 2011 advokátka

- Vesecká byla v minulosti kritizována za postup během trestního stíhání Jiřího Čunka, bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová jí a a další osobám v souvislosti s tím začala přezdívat „justiční mafie“

- Vesecká a spol. se poté v řízení na ochranu osobnosti neúspěšně domáhali po Benešové omluvy

- vláda 27. října 2010 jednodmyslně odvolala Veseckou z funkce, nahradil ji Pavel Zeman

skŠárka Kabátová, samMartin Samek

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?