18. června 2014 17:43 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Cena ropy Brent stoupla ke 114 dolarům, příčinou je situace v Iráku

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/NEW YORK Cena severomořské ropy Brent se ve středu přiblížila hranici 114 dolarů za barel. Hlavní příčinou je krize v Iráku, kde islámští radikálové zaútočili na největší rafinerii, což posílilo obavy o budoucnost vývozu suroviny. Několik zahraničních těžebních firem z Iráku evakuovalo pracovníky ropných zařízeních.

Cena Brentu krátce před 17:30 vykazovala nárůst o zhruba 30 centů na 113,72 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ale ve stejnou dobu přibližně pětinu dolaru ztrácela a nacházela se na 106,19 USD za barel.

Rychlý postup radikálů v severním Iráku přiměl ropné společnosti k evakuaci zahraničního personálu. Důvodem jsou obavy, že násilí se rozšíří i na jih Iráku, kde je soustředěna těžba a zpracování ropy.

Islamisté útočí na rafinerii

Sunnitští islamisté ve středu obnovili útoky na rafinerii v severoiráckém městě Bajdží. Podle některých zpráv závod ovládají ze tří čtvrtin, nicméně irácká armáda tvrdí, že provoz získala zpět. Napětí ale zvýšila také slova íránského prezidenta Hasana Rúháního, podle nějž by Teherán v Iráku neváhal s obranou šíitských posvátných míst.

Cena Brentu v uplynulém týdnu stoupla o více než čtyři procenta, což je nejvíce od loňského července. Vzhůru ji tlačil právě vývoj v Iráku, který je druhým největším členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Růst se zastavil, když Irák zvýšil ochranu ropných zařízení.

Lidovky.cz, ČTK