23. října 2014 22:27 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ceny ropy prudce rostou, Saúdská Arábie údajně omezuje dodávky

Ropná rafinérie v Bajdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinérie v Bajdží. | foto: Reuters

LONDÝN/NEW YORK Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek výrazně stouply, v podvečer nárůst dosahoval asi dvou procent. Reagují tak na zprávu, podle níž Saúdská Arábie údajně omezuje dodávky suroviny na trh. K růstu cen podle obchodníků přispěly také příznivé hospodářské údaje z Evropy a Číny.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 18:00 nárůst o zhruba 1,4 dolaru na 86,20 USD za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala asi 1,3 dolaru na téměř 81,90 USD za barel.

Saúdská Arábie v září podle dřívějších údajů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila těžbu suroviny o zhruba 100 000 barelů na 9,7 milionu barelů denně. Zdroj z odvětví těžby ropy ale dnes agentuře Reuters řekl, že země navzdory vyšší těžbě omezila dodávky na domácí i zahraniční trh na 9,36 milionu barelů denně ze srpnového objemu 9,69 milionu barelů denně.

Dobré zprávy zvyšují ceny

Ceny ropy od června výrazně klesly, kartel OPEC však podle Reuters zatím nedal jasný signál, zda kvůli levnější ropě přikročí ke snížení těžebního limitu. OPEC bude o těžební politice jednat 27. listopadu.

PSALI JSME:

K růstu cen ropy přispěly i překvapivě dobré údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně a zpráva o zrychlení růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz