26. června 2017 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ropa za miliardu do českých nádrží nepřiteče. Vláda odmítla velký nákup

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí je rafinerie v Kralupech nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí je rafinerie v Kralupech nad... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda neschválila doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob, které chtěla správa rezerv. Česko přitom neplní evropskou směrnici o výši zásob, nemá zásoby na předepsaných 90 dnů. Ropu či její produkty benzin a naftu skladuje pro případ, že nastane nějaká krizová situace, jako je odstávka ropovodu, povodně nebo válečný konflikt.

Pro provoz státu musí zásoba vydržet 90 dnů, jenže naše země aktuálně tuto bruselskou směrnici nedodržuje. Tím, co má v nádržích, by pokryla jen 87 dnů. Důvod je „papírový“, ropy a spol. neubylo. Jenže ekonomika šlape a spotřebuje více benzinu a nafty než dříve. Proto je potřeba mít v rezervách ropy a paliv více.

„Pro nás to znamená, že i nadále budeme porušovat zákon České republiky a evropskou směrnici. A také budeme i nadále platit ročně téměř 50 milionu korun za prázdnou nádrž, kterou máme pronajatou ve státním podniku Mero,“ řekl Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv. Právě tato organizace má agendu na starosti.

Politické rozložení bylo: ministerstvo průmyslu pro, resort financí proti. Vláda se nakonec přiklonila ke druhé, očekávanější variantě. Finance chtějí počkat s případným nákupem do příštího roku, na další vyhodnocení stavu ekonomiky, zda je doplnění zásob opravdu potřeba.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o 100 tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„ČSSD zkouší dva roky zbytečně utratit miliardu Kč za ropu, kterou nepotřebujeme. Kdyby se něco stalo, potřebujeme naftu a letecký benzin,“ uvedl v pondělí na Twitteru Babiš. Ani nákup jiných produktů než nafty však v pondělí vládou neprošlo.

Scénáře případného doplnění strategických zásob byly dva: takzvaná sladká ropa, nebo mix nafty a benzinu. V obou případech jde přibližně o 80 tisíc tun za zhruba miliardu korun. Pro lepší představu: toto množství představuje zhruba čtyři procenta z celkové zásoby, kterou Správa státních hmotných rezerv (SSHR) skladuje u firem Mero a Čepro.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz