1. června 2012 11:38, aktualizováno  15:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ropa zlevnila poprvé od října. Barel se dostal pod 100 dolarů

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Ceny ropy na světových trzích dál klesají a barel severomořského Brentu se poprvé od loňského října dostal pod hranici 100 dolarů. Za poklesem stojí zejména obavy z dalšího zhoršení evropské dluhové krize a horší hospodářská data z Číny. Hospodářský útlum by mohl ještě víc snížit poptávku po surovinách.

Krátce po 11:00 se nejbližší termínový kontrakt na ropu Brent prodával za zhruba 99,60 dolaru, což byl proti předchozímu závěru v New Yorku pokles o více než dvě procenta. Později se ale cena nad 100 dolarů vrátila. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate se snížila na zhruba 85 dolarů.

Statistika z Číny ukázala, že aktivita v tamním průmyslu podle oficiálního indexu nákupních manažerů prudce ochladla a drží se jen těsně nad hranicí 50 bodů. Ta je předělem mezi poklesem a růstem. Podobný index, který sestavuje banka HSBC, přitom zůstává pod 50 body. Pokles je hlubší, než se na trhu očekávalo.

"Na trhu s ropou je to další důvod prodávat," poznamenal šéf investiční společnosti Ritterbusch & Associates Jim Ritterbusch. Připomenul také, že Peking zatím není ochoten ekonomiku výrazně podpořit, jak se očekávalo. V minulých dnech sice dílčí opatření oznámil, jde ale o menší pomoc, z které bude mít prospěch jen pár sektorů.

Ropa v Číně a USA se zlevňuje dlouhodobě

Cena ropy se kvůli problémům v eurozóně a známkám zpomalení růstu v Číně i v USA snižuje už delší dobu. Brent tudíž za květen zlevnil o více než 14 procent, což je nejhlubší měsíční propad od roku 2008. Letos však už cena Brentu kvůli napětí mezi Íránem a Západem vystoupila až na 127 dolarů za barel a dostala se 20 dolarů od rekordního maxima z léta 2008.

V České republice kvůli drahé ropě dosáhly v druhé polovině dubna ceny benzinu rekordu, v některých krajích se benzin prodával za více než 38 Kč/l. Tehdy se přitom cena ropy Brent pohybovala kolem 120 USD za barel.

Cena benzinu v Česku spadla na 36,76 korun za litr

Nyní se průměrná cena benzinu snížila na 36,76 Kč/l, nafta stojí 36,02 Kč/l. Podle odborníků by pokles cen pohonných hmot v tuzemsku mohl být ještě výraznější, kdyby posílil kurz koruny proti zahraničním měnám.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.