1. června 2012 11:38, aktualizováno  15:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ropa zlevnila poprvé od října. Barel se dostal pod 100 dolarů

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Ceny ropy na světových trzích dál klesají a barel severomořského Brentu se poprvé od loňského října dostal pod hranici 100 dolarů. Za poklesem stojí zejména obavy z dalšího zhoršení evropské dluhové krize a horší hospodářská data z Číny. Hospodářský útlum by mohl ještě víc snížit poptávku po surovinách.

Krátce po 11:00 se nejbližší termínový kontrakt na ropu Brent prodával za zhruba 99,60 dolaru, což byl proti předchozímu závěru v New Yorku pokles o více než dvě procenta. Později se ale cena nad 100 dolarů vrátila. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate se snížila na zhruba 85 dolarů.

Statistika z Číny ukázala, že aktivita v tamním průmyslu podle oficiálního indexu nákupních manažerů prudce ochladla a drží se jen těsně nad hranicí 50 bodů. Ta je předělem mezi poklesem a růstem. Podobný index, který sestavuje banka HSBC, přitom zůstává pod 50 body. Pokles je hlubší, než se na trhu očekávalo.

"Na trhu s ropou je to další důvod prodávat," poznamenal šéf investiční společnosti Ritterbusch & Associates Jim Ritterbusch. Připomenul také, že Peking zatím není ochoten ekonomiku výrazně podpořit, jak se očekávalo. V minulých dnech sice dílčí opatření oznámil, jde ale o menší pomoc, z které bude mít prospěch jen pár sektorů.

Ropa v Číně a USA se zlevňuje dlouhodobě

Cena ropy se kvůli problémům v eurozóně a známkám zpomalení růstu v Číně i v USA snižuje už delší dobu. Brent tudíž za květen zlevnil o více než 14 procent, což je nejhlubší měsíční propad od roku 2008. Letos však už cena Brentu kvůli napětí mezi Íránem a Západem vystoupila až na 127 dolarů za barel a dostala se 20 dolarů od rekordního maxima z léta 2008.

V České republice kvůli drahé ropě dosáhly v druhé polovině dubna ceny benzinu rekordu, v některých krajích se benzin prodával za více než 38 Kč/l. Tehdy se přitom cena ropy Brent pohybovala kolem 120 USD za barel.

Cena benzinu v Česku spadla na 36,76 korun za litr

Nyní se průměrná cena benzinu snížila na 36,76 Kč/l, nafta stojí 36,02 Kč/l. Podle odborníků by pokles cen pohonných hmot v tuzemsku mohl být ještě výraznější, kdyby posílil kurz koruny proti zahraničním měnám.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK