26. února 2012 20:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

G20 vytáhla do boje proti růstu cen ropy

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MEXIKO Ropní producenti ze skupiny největších světových ekonomik G20 slíbili podniknout opatření proti škodlivému dopadu silně rostoucích cen ropy na světovou ekonomiku. Řekl to po sobotních jednáních v Mexiku náměstek italského ministra hospodářství Vittorio Grilli.

Návrh komuniké z třídenní schůzky G20 označuje podle zdrojů agentury Reuters drahou ropu za jedno z rizik pro oživení globální ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vývoj cen ropy je jedním z potenciálních rizik pro globální ekonomiku a mezi členy G20 se o tom dobře ví. Země, které těží ropu, si jsou tohoto rizika vědomy a sdělily, že podniknou kroky, které zabrání tomu, aby se toto riziko stalo skutečností," řek italský činitel novinářům.

Členem G20 je mimo jiné Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy. Jinými významnými dodavateli ropy v G20 jsou Kanada, Rusko a Mexiko. Saúdská Arábie minulý týden podle zdrojů Reuters v reakci na růst cen ropy na mnohaměsíční maxima prudce zvýšila vývoz a nabízí nyní zákazníkům dodatečné dodávky.

Cena severomořské ropy Brent v pátek stoupla na desetiměsíční maximum nad 125 dolarů za barel a v přepočtu na eura se vyšplhala na rekordní úroveň nad 93 eur za barel. Ropu nyní táhne vzhůru eskalující napětí mezi Iránem a Západem, který proti Teheránu zpřísňuje sankce za jeho jaderný program.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.