3. února 2012 16:57, aktualizováno  19:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusko dál omezuje vývoz plynu. Česko to zatím nepocítí

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

PRAHA Dodávky ruského plynu do ČR přes Ukrajinu zůstávají nadále mírně nižší proti běžné úrovni tohoto období. Dovozce RWE to kompenzuje plynem ze severního plynovodu Nord Stream a koneční spotřebitelé pokles v dodávkách nepociťují, uvedl mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Pokles dodávek plynu z Ruska hlásí i řada zemí Evropské unie, situace však nedosahuje krizové úrovně, sdělila Evropská komise.

Německo dostává o třetinu plynu méně

Německé plynárenské koncerny dnes hlásily propad dodávek plynu z Ruska o zhruba 30 procent. Výpadky dodávek Německo stejně jako jiné země plně nahrazuje z podzemních zásobníků.

Poprvé od úterních zpráv o snižování ruských dodávek oznámil výpadek koncern E.ON Ruhrgas. "Gazprom dnes posílá o zhruba třetinu méně," sdělila agentuře Reuters plynárenská divize koncernu E.ON a informovala, že většinu svého dovozu získává plynovodem přes české území.

Společnost RWE oznámila, že dostává z Ruska o zhruba 30 procent méně než normálně. Mluvčí koncernu však sdělil, že dodávky zákazníkům nejsou nijak ohroženy, protože firma může čerpat z naplněných zásobníků.

"Nadále registrujeme mírný pokles objemů oproti normálu. Dodávky jsou potvrzovány s našimi dodavateli na denní bázi," uvedl Chalupský. Slovenský plynárenský podnik (SPP) naopak oznámil, že dodávky ruského plynu na Slovensko dnes klesly o zhruba 36 procent. Dodal však, že dokáže své zákazníky plně zásobovat. Spotřeba plynu na Slovensku podle SPP kvůli chladnému počasí stoupla o zhruba 20 procent.

"Mohu potvrdit, že pokles dodávek plynu hlásí různé členské státy: Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Itálie," řekla podle agentury Reuters mluvčí evropského komisaře pro energetiku Marlene Holznerová. Krizová situace však podle ní nenastává, protože všechny země jsou schopny zajistit si surovinu z jiných zdrojů.

Přes pokles dovozu plynu z východu jsou dodávky do ČR i ke konečným spotřebitelům podle Chalupského bez komplikací. Plyn do ČR putuje z 50 procent východní cestou a z 50 procent severní trasou přes Nord Stream, kterým proudí ruský plyn po dně Baltu a přes Německo.

"Téměř naplno také těžíme z našich podzemních zásobníků, v nichž máme vzhledem k mírným teplotám v předchozích zimních měsících nadstandardní zásoby zemního plynu. Jsme přesvědčeni, že se současnými zásobami bez problémů vydržíme do konce topné sezony," dodal Chalupský.

ČTĚTE TAKÉ:

Díky modernizaci a rozšíření podzemních zásobníků mohou plynaři nyní podle Chalupského čerpat z podzemních kapacit o zhruba tři miliony metrů krychlových plynu denně více než během minulé zimy.

Za nižší dodávky může počasí

Současné snížení dodávek z Ruska je důsledkem mimořádné mrazivého počasí v Rusku a v celé východní Evropě. Informovaný zdroj z blízkosti Gazpromu dnes sdělil, že dlouhodobou plynovou krizi v Evropě nečeká. "Všichni partneři Gazpromu dávají najevo, že jsou na tuto situaci připraveni, proto jsou Gazprom i jeho partneři v Evropě přesvědčeni, že je k dispozici dostatek plynu," uvedl zdroj.

Podle Gazpromu je využívání zásobníků plynu obvyklé a plánované řešení pro vyrovnání sezónních a případných dalších krátkodobých výkyvů poptávky. "Gazprom zečtyřnásobil čerpání ze svých zásobníků v Evropě oproti situaci před týdnem," dodal zdroj.

ČTK, Lidovky.cz