5. dubna 2012 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusko dodávky ropy do Česka neomezí

Ropovod Družba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovod Družba. | foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

PRAHA  Rusko sníží v dubnu vývoz ropy do Česka ropovodem Družba o 80 procent na 80 tisíc tun. S touto znepokojivou zprávou přišla ve středu večer agentura Reuters s odvoláním na nejmenované obchodníky s ropou. Žádný pokles dodávek jsme nezaznamenali, reaguje na zprávu provozovatel ropovodů na českém území Mero i největší dovozce ropy Unipetrol.

„Ověřovali jsme tuto informaci na Slovensku a Ukrajině a ani tam nejsou žádné problémy s objemem dodávek ropovodem Družba. Také provozovatel ruských ropovodů Transněfť vyloučil, že by dodávky omezil,“ uvedl pro Lidové noviny generální ředitel společnosti Mero Jaroslav Pantůček.

PSALI JSME:

Výhodou Česka je to, že má k dispozici dva ropovody - Družbu a IKL z bavorského Ingolstadtu. Výpadek jedné cesty může nahradit druhá. „Už několik let dovážíme část ruské ropy prostřednictvím přístavu vTerstu a ropovodů TAL a IKL,“ upozornil Pantůček.

Problémy zatím neznamenal ani většinový vlastník českých rafinerií v Kralupech nad Vltavou a Litvínově podnik Unipetrol. „Vzniklou situaci analyzujeme, ale během tohoto čtvrtletí nevíme o žádném dopadu na objem dodávek ropy do českých rafinerií,“ říká mluvčí Unipetrolu Martin Pavlíček.

dtrDavid Tramba

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!