24. listopadu 2014 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusko přestávalo dodávat Ukrajině uhlí, které potřebuje na zimu

Vladimir Putin (vlevo) a Petro Porošenko. Uprostřed italský premiér Matteo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin (vlevo) a Petro Porošenko. Uprostřed italský premiér Matteo... | foto: ČTK

KYJEV Rusko pozastavilo Ukrajině dodávky uhlí, sdělilo v pondělí ukrajinské ministerstvo energetiky. Ukrajina začala kupovat od Ruska uhlí, protože dodávky jejího vlastního uhlí z východoukrajinské uhelné pánve Donbas narušují boje mezi separatisty a ukrajinskou armádou.

„Podle informací, které jsme dostali od (soukromé společnosti) DTEK a (státního podniku) Centrenergo se dodávky z Ruska zastavily,“ citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva energetiky. DTEK patří do podnikatelského impéria ukrajinského magnáta Rinata Achmetova. Firma uvedla, že o přerušení dodávek ji její dodavatelé neinformovali, a společnost se nyní snaží zjistit jeho příčiny. DTEK od srpna dovezla z Ruska 1,3 milionu tun uhlí.

K TÉMATU:

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan před necelými dvěma týdny prohlásil, že Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu. Dovoz uhlí z Ruska je velkou ranou snaze Kyjeva o snížení energetické závislosti na Rusku. Konflikt na východě země narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny. Ukrajina nyní potřebuje dovážet zhruba milion tun uhlí měsíčně.

Uhlí od dobyvatele

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté. Rusko letos anektovalo Krym a podle tvrzení Kyjeva podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. V polovině června Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Koncem října se však obě země dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem tamní těžby jsou však Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje. To přinutilo mnoho ukrajinských uhelných dolů omezit nebo úplně zastavit těžbu.

Ukrajinská vláda již letos podepsala smlouvu o dovozu milionu tun uhlí z Jihoafrické republiky. V ukrajinských médiích se však objevila obvinění ohledně nesrovnalostí ve smlouvě a jihoafrický dodavatel počátkem tohoto měsíce dodávky zastavil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz