2. dubna 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusko vytěžilo nejvíce ropy od rozpadu SSSR. Je první na světě

Vladimir Putin při návštěvě komplexu ropné společnosti Rosněfť ve Vladivostoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin při návštěvě komplexu ropné společnosti Rosněfť ve Vladivostoku. | foto: Reuters

MOSKVA Cena ropy je nízko, ale Rusy může těšit alespoň to, že v její těžbě neustále posilují. V březnu jí vytěžili nejvíc od rozpadu Sovětského svazu. Putinova země je mezi těžaři první na světě.

V březnu se těžba zvýšila o 0,6 procenta na nové maximum 10,17 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo tamní ministerstvo energetiky.

Rusko je nyní největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábií, která je zase největším světovým vývozcem této strategické suroviny. Těžba ropy v Saúdské Arábii v březnu stoupla o 250 tisíc barelů denně na 9,95 milionu barelů denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Produkce zemního plynu v Rusku se podle dnešních údajů meziměsíčně snížila o sedm procent na 55,5 miliardy metrů krychlových. Ropa a plyn se podílejí zhruba polovinou na celkových příjmech ruského rozpočtu, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy.

Ruské ropné společnosti se nyní potýkají také s negativními dopady sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Tyto sankce omezují ruským těžařům přístup k zahraničním půjčkám i k potřebným technologiím.

Historického maxima 11,41 milionu barelů denně dosáhla ruská těžba ropy v roce 1988. Tehdy byla země součástí Sovětského svazu, na jehož celkové produkci ropy se podílela zhruba 90 procenty.

Lidovky.cz, ČTK