10. června 2015 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ruský Lukoil ničí levná ropa. Zisky mu spadly o 60 procent

Ropná společnost Lukoil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná společnost Lukoil. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ropnému gigantu Lukoilu se na začátku letošního roku nedařilo. Ve srovnání s loňskem se mu propadl čistý zisk o 60 procent. Viníkem jsou nízké ceny ropy.

Zisk za leden. únor a březen skončil hodnotě na 690 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 16,7 miliardy korun. Lukoil je druhým největším producentem ropy v Rusku. Jeho benzinky prodávaly palivo i v Česku, ale na konci loňského roku je firma prodala.

Tržby Lukoilu meziročně klesly o 35 procent na 23,2 miliardy dolarů.

Zisk tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,06 miliardy dolarů. Lukoil byl podobně jako další ropné firmy těžce zasažen prudkým poklesem cen ropy, který je důsledkem převisu nabídky nad poptávkou.

Lukoil je navíc jednou z ruských energetických firem, na které Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. Firma již loni uvedla, že bude muset zredukovat investiční program, protože západní sankce jí omezí přístup k finančním prostředkům.

Lukoil v loňském roce dokončil prodej 44 čerpacích stanic v České republice, získala je od něj maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. 

Ruský podnik loni rovněž oznámil, že prodá 75 čerpacích stanic v Maďarsku a 19 na Slovensku maďarské firmě Norm Benzinkút. Oznámil také prodej 240 čerpacích stanic a šesti skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!