14. listopadu 2012 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusové chtějí protáhnout Nord Stream až do Británie. BP cítí šanci

plynovod Nord Stream | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plynovod Nord Stream | foto: Reuters

MOSKVA Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom uvažuje o výstavbě plynovodu, který by vedl přímo do Velké Británie. Uskutečnit to chce tak, že by prodloužil plynovod Nord Stream. Řekl to šéf Gazpromu Alexej Miller, podle něhož by jeho firma chtěla smlouvu podepsat do konce příštího roku.

Miller podle agentury Reuters řekl, že zájem o spolupráci předběžně projevil britský energetický koncern BP. Ten se nedávno dohodl na ukončení letité spolupráce se skupinou ruských miliardářů, s nimiž měl v Rusku těžební podnik TNK-BP.

ČTĚTE TAKÉ:

První dvě fáze projektu Nord Stream mají roční vývozní kapacitu zhruba 55 miliard krychlových metrů. Táhnou se z pobřeží Baltského moře do Německa, kde chce Gazprom pokračovat a další fázi táhnout rovnou k pobřeží Velké Británie.

Gazprom chce v příštích dvou letech zvýšit objem skladovacích kapacit v Evropě až na 4,8 miliard metrů krychlových. Největší evropský sklad zemního plynu má v rakouském Haidachu, kde je v podzemím úložišti schopen uchovávat 2,8 miliardy metrů krychlových suroviny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz