8. listopadu 2012 7:05 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusové mají zálusk na řecké plynárny, Kellnerova PPF je ze hry

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

ATÉNY O koupi řecké plynárenské společnosti DEPA se ucházejí ruské energetické podniky Gazprom a Něgusněfť, ázerbájdžánský státní ropný podnik SOCAR a dvě řecká konsorcia.

O řecký plynárenský monopol se zajímala i společnost PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Ten ale ve zprávě privatizačního fondu nefiguruje. Řečtí činitelé odhadují, že země by mohla z prodeje DEPA získat půl miliardy až miliardu eur (přes 25 miliard Kč).

Prodej by mohl být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku. V DEPA má 65 procent stát a zbytek státní rafinerská společnost Hellenic Petroleum, která by měla projít příští rok rovněž privatizací. Plán prodeje DEPA je v rámci privatizace v Řecku nejdál spolu s privatizací loterijní společnosti OPAP a prodejem některých státních nemovitostí.

ČTĚTE VÍCE:

Minulý týden řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci, který umožní rozsáhlý prodej státního majetku.

Privatizace jednou z podmínek mezinárodních věřitelů za jejich záchranné úvěry pro Řecko. Privatizační agentura minulý týden snížila plán příjmů z privatizace na 11,1 miliardy eur (277 miliard Kč) do okru 2016 namísto původních 19 miliard eur do roku 2015.

Politikům se do privatizace moc nechce

Atény zatím dostaly z privatizace nebo pronájmu státního majetku jen 1,5 miliardy eur. Nedostatečný pokrok je odrazem obecné neochoty řeckých politiků prodávat státní majetek a neochoty investory jít do Řecka v obavách z politické nestability a odchodu země z eurozóny.

Řecko nyní chystá druhou vlnu privatizace, v jejímž rámci chce prodat největší rafinerii Hellenic Petroleum, hlavní přístavy a vodárenskou společnost. V příštích letech se má vzdát podílů například v elektrárenském gigantu DEI, ropné společnosti EPM, ve státní poště a velkých dopravních společnostech včetně správy přístavů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!