26. listopadu 2016 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ruští experti se nejspíš nezúčastní schůzky OPEC o snížení těžby ropy

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko nevyšle experty na vídeňskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), při které se má 28. listopadu jednat o snížení těžby ropy. Ruské tiskové agentuře TASS to dnes sdělil nejmenovaný diplomatický zdroj. Schůzka expertů má předcházet jednání ministrů z členských i nečlenských zemí OPEC, jakož i summitu celé organizace.

„Mohu potvrdit, že ruští experti na schůzku nepřijdou,“ řekl diplomat agentuře TASS. Zprávu ve stejném smyslu vydala i agentura RIA Novosti. Naopak nejmenovaný zdroj z ropného průmyslu agentuře Reuters řekl, že definitivní rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo.

TASS připomněl zprávy, že podle zdrojů z ropného průmyslu byla schůzka s účastí nečlenských zemí OPEC, které se mělo zúčastnit Rusko, již zrušena kvůli odmítnutí Saúdské Arábie. Místo toho se má v pondělí ve Vídni odehrát jen „interní porada“ zástupců zemí OPEC, při které se má probírat, zda Írán a Irák přistoupí k omezení těžby ropy, jak od nich požaduje Rijád. Až po vyřešení sporů uvnitř OPEC by podle Rijádu měla následovat schůzka se zástupci nečlenských zemí.

Hlavní otázka zní, zda OPEC na vrcholné schůzce ve Vídni 30. listopadu, dospěje k dohodě o omezení těžby ropy, které by zvýšilo klesající ceny této suroviny. Trh, který se už více než dva roky potýká s přetlakem nabídky ropy, na zprávy o zdráhání Iráku a Íránu reagoval dalším snížením cen.

ČTK