28. ledna 2016 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Saudská Arábie navrhla snížení produkce ropy v mnoha zemích, tvrdí ruský ministr

Ropná rafinerie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PETROHRAD Saúdská Arábie navrhla, aby těžařské země snížily produkci ropy až o pět procent, a podpořily tak ceny suroviny na světových trzích. Řekl to ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ceny ropy díky zprávě vzrostly asi o pět procent a dostaly se nejvýše za poslední tři týdny.

V případě Ruska by pětiprocentní snížení odpovídalo poklesu těžby o zhruba půl milionu barelů denně. Prodej ropy a zemního plynu v Rusku zajišťuje více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 70 procent. Tento měsíc se tak poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují blízko 35 dolarů za barel, kam vystoupily právě po zprávě o návrhu Saúdské Arábie.

Levná ropa způsobuje vážné problémy ropným společnostem i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategicky důležité suroviny.

Novak dnes podle agentury Reuters také řekl, že padl návrh na setkání ministrů energetiky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatních těžařských států. Dodal, že Rusko je na toto setkání připraveno. V polovině ledna nicméně Novak označil omezování těžby ropy v koordinaci s členy OPEC za nepravděpodobné.

ČTK
P. Balcar 23:11 28.1.2016
F. Doušek Rusáci se za to modlí, ale ... 22:16 28.1.2016