Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Sázkaři věří v tendru na Temelín ve vítězství Rusů

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová může lobbovat za firmu Westinghouse, jak chce, ale zakázku na dostavbu Temelín nakonec stejně získají Rusové. Takový je alespoň většinový názor českých sázkařů, kteří vsadili peníze na vítěze tendru na dodavatele dalších temelínských bloků. Společnost Fortuna vypsala loni ojedinělou kurzovou sázku, ve které měli lidé do konce roku 2011 nejen tipovat vítěznou firmu, ale zároveň i termín, kdy bude stavba zahájena.

A výsledek? Naprostá většina českých sázkařů se domnívá, že přes silný politický lobbing amerických politiků tendr vyhraje česko-ruské konzorcium  Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS.

„Na tohoto vítěze si vsadilo celkem 85 % účastníků kurzové sázky,“ řekl LN mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain. Ve vítězství americko-japonské firmy Westinghouse podle něj věří pouze 15 % sázkařů, 5 % pak předpokládá úspěch francouzské Arevy.

Sázkaři se tak zcela ztotožnili s odhadem bookmakerů, kteří v soutěži na dostavbu Temelína také zcela jednoznačně favorizují rusko- českou nabídku. Na vítězství Atomstrojexportu totiž bookmakeři Fortuny vypsali kurz 1,3, zatímco šance Westinghouse ohodnotili kurzem 2,8 a Arevy  5,5.

Zbytečné spekulace

U společnosti ČEZ se přitom kurzová sázka na Temelín nesetkala s velkým pochopením. "Může to zbytečně vyvolat různé spekulace, ať už jakéhokoliv druhu," řekl už dříve LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pokud by firma podle něj zakázala sázení všem zaměstnancům firmy, včetně jejích nejvyšších manažerů, nemůže zřejmě to samé zakázat příslušníkům jejich širších rodin.

"Naším zájmem je co nejtransparentnější tendr. V případě dostavby Temelína se jedná o celosvětově jedinou soutěž podle pravidel zadávání veřejných zakázek. A každá příležitost ke zbytečným spekulacím, což sázky mohou provázet, nám radost vůbec nedělá," uvedl Kříž.

ČTĚTE VÍCE:

Množství vsazených peněz na vítěze soutěže o nový Temelín však zatím vylučuje, že by se někdo, kdo je detailně seznámen s průběhem tendru, se mohl díky svým informacím stát milionářem.

Podle Petra Šraina činí nejvyšší vsazená částka na jeden tiket 15 000 korun. „Tento sázkař vsadil na vítězství rusko-českého konzorcia,“ uvedl Šrain. V případě vítězství Atomstrojexportu by tak tiket vydělal svému majiteli 4 500 korun. Celkově si lidé vsadili 200 000 korun.

Zatímco sázkaři i bookmakeři v tendru na Temelín jednoznačně favorizují „Rusy“ , v otázce termínu zahájení stavby, tedy alespoň jejích přípravných prací, už tak jednoznační nejsou. Zhruba 60 % sázkařů věří, že stavba bude zahájena do konce roku 2015, zbytek splnění tohoto termínu  nevěří.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...