17. září 2014 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Máme málo plynu. Nemůžeme vám vyhovět, vzkázal EU šéf Gazpromu

Gazprom. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Ruský koncern Gazprom nemůže plně uspokojit poptávku z Evropské unie. Svým zákazníkům to ve středu vzkázal šéf plynařského gigantu Alexej Miller. Zdůvodňuje to mimo jiné nižším odhadem těžby pro tento rok. Na snížené dodávky Gazpromu si už nyní stěžují v Polsku a na Slovensku.

Podle nového odhadu těžby by produkce ruského Gazpromu měla letos dosáhnout 463 miliard metrů krychlových plynu. To je ale proti původním odhadům výrazně méně. Pro zákazníky, kterými jsou i země EU to bude zřejmě znamenat nižší dodávky této suroviny.

V květnu těžařská firma uváděla, že její produkce letos dosáhne 496,4 miliardy metrů krychlových. Loni Gazprom vytěžil 487,4 miliardy kubíků zemního plynu.

ČTĚTE TAKĚ:

Polsko a Slovensko si od minulého týdne stěžují na výraznější pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Podle středečních údajů jsou dodávky na Slovensko nižší zhruba o čtvrtinu a do Polska o pětinu. Gazprom odůvodnil výpadky v dodávkách technickými potížemi.

Gazprom loni zvýšil vývoz do Evropy o šestnáct procent na téměř 162 miliard metrů krychlových. Letos se má vývoz snížit na 157 miliard metrů krychlových.

Těžařský gigant disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!