19. května 2017 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Šéfové ČEZ poprvé sami navrhli, že si nevyplatí odměny. Přijdou o desítky milionů

Šéf ČEZ Daniel Beneš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČEZ Daniel Beneš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Představenstvo energetické společnosti ČEZ chce letos poprvé od roku 2001, kdy firma začala vyplácet dividendy akcionářům, vyplatit část dividendy z nerozděleného zisku minulých let. Vyplývá to z podkladů pro valnou hromadu společnosti, která se uskuteční 21. června.

Vedení ČEZ navrhuje dividendu za loňský rok 33 korun na akcii před zdaněním. V posledních čtyřech letech vyplatil akcionářům pokaždé podíl na zisku 40 korun za akcii.

Celkem má být akcionářům vyplaceno 17,8 miliardy korun, z toho stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. Z loňského čistého zisku chce společnost použít 8,8 miliardy korun, zbývající část plánuje vzít z účtu nerozděleného zisku.

Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se dividenda počítá, činil loni 19,6 miliardy korun, meziročně o 29 procent méně.

Vedení ČEZ také poprvé po šestnácti letech nenavrhuje výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě firmy. V posledních dvou letech zamítlo návrhy tantiém ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, zhruba 70 procentní podíl ve firmě český stát. Například od roku 2010 do roku 2014 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Loni navrhlo představenstvo vyplatit 23 milionů korun, ale návrh neprošel.

Nevyplacení tantiém neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity. Členové představenstva mohou mimo jiné stále využít motivační program na nákup akcií společnosti.

ČEZ V ČÍSLECH

  • ČEZ je největší česká energetická firma.
  • Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun.
  • Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta víc.
ČTK

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK PŘÍPRAVY VE VÝROBĚ ČB

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 500 Kč