19. března 2015 15:08 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Senát odmítl plošnou instalaci měřidel tepla. Nájemci se mají domluvit

Teplo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplo - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o poskytování služeb spojených s bydlením. Předloha měla od příštího roku zavést rozúčtování nákladů na spotřebu tepla v bytech na základě údajů zjištěných z měřidel tepla.

Senátoři plošnou instalaci měřidel odmítají a chtějí zákon upravit tak, aby se náklady daly rozúčtovat i na základě dohody nájemců nebo vlastníků bytů.

Účtování na základě dohody by mělo být možné v případech, kdy nebude nutné instalovat měřidla na teplo. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na jednání Senátu zastoupil ministryni pro místní rozvoj, s pozměňovacím návrhem senátorů souhlasil.

Senát už vrátil novelu o hospodaření tepla

Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o hospodaření energií, která také souvisí s měřením spotřeby tepla v bytech a budovách. Tento zákon v minulosti uvalil plošnou povinnost instalovat v bytech měřidla na teplo.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Novela povinnost upravovala a rozšiřovala o možnost instalovat indikátory tepla. Senátoři ale poukazovali na to, že v některých domech to není ekonomicky efektivní. Proto chtějí, aby se v takových případech nemusela měřidla instalovat.

Novela zákona o službách spojených s bydlením také snižuje nejvyšší pokutu pro případ, že by příjemce služeb, například vlastník bytu nebo jejich poskytovatel, nesplnil svoji povinnost ve stanovené lhůtě. Dosud činí pokuta 100 korun za každý den prodlení, nově se snižuje na 50 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!