Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Senátní výbor chce z dostavby Dukovan vyloučit některé uchazeče, varoval před Ruskem a Čínou

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: ČTK

Praha Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost doporučil vládě, aby z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyloučila uchazeče ze zemí, které nerespektují suverenitu ČR a její zájmy. Výbor v této souvislosti upozornil na aktivity Ruska a Číny. Po úterním uzavřeném jednání výboru to oznámil jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý) na svém Twitteru.

Premiér Andrej Babiš (ANO) výboru podle jeho předsedy písemně sdělil, že vláda v případě nutnosti odmítne uchazeče z bezpečnostních důvodů „nejen během přípravy projektu, ale i po více než 15 letech jeho realizace“.

Výbor podle Fischera „doporučuje vládě, aby s ohledem na strategické zájmy dopředu vyloučila uchazeče z těch zemí, které nerespektují suverenitu institucí České republiky, nejsou jejími spojenci nebo jednají v rozporu s jejími životními zájmy“. Upozornil současně na snahy Ruska a Číny ovlivňovat dění v ČR.

Kabinet podle Deníku N v utajeném režimu schválil bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Dokument prý obsahuje bezpečnostní zájmy, které by měly garantovat, že zakázku nedostane někdo, kdo je strategickým rizikem. Podle Deníku N se to týká právě Ruska a Číny. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oficiálně žádnou diskvalifikaci některých států nepřipouští.

O stavbu jaderného bloku v ČR se podle dřívějších informací zajímá šest společností - ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, americká Westinghouse a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Vláda podle Havlíčka koncem dubna schválila návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou skupinou ČEZ o stavbě nového bloku v Dukovanech pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Vedle zastřešující dohody vláda schválila smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024. Finální znění bude ještě upravováno. Konečný text by měl být předložen ke schválení 30. června, řekl Havlíček.

Dokument podle dřívějších informací týdeníku Respekt vypracovala před půldruhým rokem pracovní skupina, která má na starosti bezpečnostní zájmy státu v oblasti jaderné energetiky. Podmínky by podle něj v zásadě vyřadily Rusko a Čínu, ačkoli je dokument přímo nezmiňuje.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!