25. května 2012 13:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Senátoři už připravili zákon proti těžbě břidlicových plynů

Petr Pakosta, ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Pakosta, ODS | foto: Senat.czReprofoto

PRAHA Senátoři ODS a ČSSD už připravili zákon o zákazu těžby břidlicových plynů metodou hydraulického štěpení. Byla by to jednodušší cesta než novely řady zákonů, které se chystá do dvou let prosadit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Na veřejném slyšení v Senátu to uvedl spoluautor návrhu, náchodský senátor Petr Pakosta (dříve ODS). Účelem zákona by podle něj byla "zvláštní ochrana přírody a krajiny před nevratnými lidskými zásahy".

ČTĚTE TAKÉ:

Norma by měla výslovně zakázat použití všech metod hydraulického štěpení hornin, podotkl senátor s tím, že pod předlohou jsou podepsáni berounský senátor Jiří Oberfalzer (ODS) a trutnovský Pavel Trpák (ČSSD). Právě v jejich regionech se o těžbě uvažuje.

Petice proti těžbě

Za rychlé přijetí zákona se postavil náchodský starosta Jan Birke (ČSSD), královéhradecký hejtman Lubomír Franc, podle něhož je třeba těžbu zakázat nebo alespoň na desítky let odložit, nebo koalice Stop HF, pod jejíž petici proti těžbě se podepsalo podle Jiřího Malíka už 23 000 lidí.

O metodě hydraulického štěpení

Metoda hydraulického štěpení spočívá v tom, že se do vrtu vhání voda s pískem a chemikáliemi včetně karcinogenních.

Například benzen, olovo nebo toluen by pak podle kritiků mohly znečistit podzemní zásoby vody.

Zástupci těžařů naopak poukazují na to, že ložiska břidlicového plynu jsou v hloubkách kolem 1,5 kilometru, zatímco ložiska pitné vody jsou maximálně 500 metrů pod povrchem.

Každý vrt by podle nich byl vícenásobně izolován formou cementu i ocelového pažení.

Proti těžbě i průzkumům výskytu břidličného plynu se na slyšení postavil také docent geologie Oldřich Fatka z Karlovy univerzity.

Podle něj je těžba v ČR nevhodná a vzhledem k zásobám pitné vody ve vytipovaných lokalitách riziková. "Stát ve své podstatě potřebné informace již má. Nejsou však zpracovány a vyhodnoceny fundovanými odborníky, proto tato diskuse z mé strany je poněkud přebytečnou," prohlásil.

Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii nebo v Bulharsku. Její zastánci naopak argumentují příkladem USA, které se díky těžbě už předloni staly největším producentem plynu na světě. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vedlo v USA využívání břidlicového plynu místo uhlí k prudkému poklesu emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Analytik Pražského institutu pro globální politiku František Marčík ale v reakci zaslané ČTK s odkazem na zahraniční zdroje namítl, že "při těžbě břidlicového plynu dochází k významným únikům metanu, jehož vliv na skleníkový efekt je v porovnání s C02 více než dvaceti až třicetinásobný" při stoletém porovnání. Na vině je podle Marčíka právě způsob těžby.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
STORAGE/BACKUP SERVER EXPERT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz