Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Sklad se státní naftou za miliardu zaujal českou firmu. Toma koupila čtvrtinový podíl

Plnění vlakových cisteren ve skladu v německém Kraillingu. Na snímku šéf... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plnění vlakových cisteren ve skladu v německém Kraillingu. Na snímku šéf... | foto: SSHR

KRAILLING Na urychlené opravě železniční vlečky ve skladu nafty v bavorském Kraillingu a úspěšném návratu prvních stovek tun ze dva roky blokovaného českého paliva do skladu v Třemošné u Plzně má podíl i na Pražské burze kotovaná tuzemská společnost Toma. Je součástí holdingu Prosperita, který vlastní finančník Miroslav Kurka a jeho syn Miroslav.

Toma na konci září koupila čtvrtinový podíl ve společnosti Krailling Oils Development, která sklad s téměř 80 miliony litrů českých strategických zásob nafty získala letos v dražbě od insolvenčního správce předloni zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe.

Majetkový vstup do Krailling Oils Development (KOD) potvrdil LN předseda dozorčí rady firmy Toma Miroslav Ševčík. „Vyhledáváme podobné areály, které lze revitalizovat a restrukturalizovat. Naším cílem je dát je do pořádku a zprovoznit,“ uvedl Ševčík.

Německý obchodní rejstřík ho od tohoto týdne uvádí jako výkonného ředitele KOD. Ve funkci nahradil Vojtěcha Csabiho, spolumajitele opavské firmy FAU.

O majetkové transakci informuje podrobně i poslední výroční zpráva společnosti Toma. Podle ní nejprve letos v červenci firma poskytla KOD půjčku ve výši přes 5,5 milionu eur na úhradu části kupní ceny skladu a následně pak získala majetkový podíl 25 procent.

Premiér Bohuslav Sobotka při odplombování cisterny.
Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa.

Toma se zaměřuje například na skladování, nakládání s odpady, zpracování plastů, reality a developerské projekty, distribuci energií, vlastní a provozuje patnáct kilometrů železniční vlečky u otrokovického průmyslového areálu.

Od počátku se však spekuluje, že za KOD stojí kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr a nový majitel skladu je i majetkově propojen s opavským distributorem paliv firmou FAU. Tato společnost, která se také podílela na opravách skladu v Kraillingu, se však kvůli údajným dluhům na dani dostala u nás do střetu s celníky a berními úředníky – zadrželi jí majetek za 850 milionů korun.

IMPERIUM MIROSLAVA KURKY

  • Na konci kuponové privatizace jedna z největších investičních společností na severu Moravy.
  • Dnes Miroslav Kurka starší a mladší vlastní (50:50) holding Prosperita (na 50 firem, např. Toma, Otavan, České vinařské závody...) a fond Prosperita.
  • Dceřiná firma Toma (majetek 2,5 mld. korun) – energetika, sklady, odpadové hospodářství, reality, development.
  • Kotovaná na BCPP.

Právní zástupkyně KOD Kateřina Radostová uvedla pro LN, že majoritním vlastníkem jí zastupované společnosti je německá firma Projektentwicklung, ovládaná zčásti německým a zčásti českým kapitálem.

K vlastnickému podílu Pitra se Radostová odmítla vyjádřit, ale sFAU nemá podle ní KOD vlastnicky nic společného. „My nijak nejsme majetkově se společnostmi FAU propojeni,“ tvrdí Radostová.

Jak ale vyplývá z údajů německého obchodního rejstříku, spoluvlastník FAU Vojtěch Csabi byl donedávna výkonným ředitelem KOD. V rejstříku bylo jeho jméno z této funkce vymazáno tento týden.

Bitka o českou naftu

Společnost KOD získala sklad od insolvenčního správce zkrachovalé Viktoriagruppe letos v srpnu. Od roku 2010 si tam Správa státních hmotných rezerv na základě smlouvy s Viktoriagruppe za nevýhodných podmínek uložila část strategických rezerv nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun.

Jenže Viktoriagruppe, za kterou tehdy stál podnikatel Petr Malý, se sama poslala v roce 2014 do insolvence a jmenovaný správce odmítal naftu Česku vydat.

Plnění vlakových cisteren ve skladu v německém Kraillingu.

Plnění vlakových cisteren ve skladu v německém Kraillingu.

O jejím převozu k nám rozhodla až letošní dohoda mezi správcem, Českem a novým majitelem skladu. A odvezení české nafty zKraillingu zatím pokračuje podle plánu. Před týdnem dorazil do prvního ze skladů českého distributora palivČepra první vlak avKraillingu už naplnili naftou do Česka další.

Celkem k nám má z Kraillingu takto dorazit 70 vlaků, poslední příští rok na jaře nebo nejpozději do poloviny roku.

„Vycházíme z toho, že jakmile se ukončí proces vyskladnění, zoptimalizujeme provoz skladu a budeme ho dál provozovat,“ říká Radostová.

V Kraillingu má podíl i český holding

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...