5. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Škoda JS navrhne obal na jaderný odpad. Musí vydržet nejmíň 10 000 let

Uložiště vyhořelého jaderného paliva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uložiště vyhořelého jaderného paliva. | foto: SÚJB

PLZEŃ Plzeňská Škoda JS zvítězila v tendru Správy úložišť radioaktivních odpadů, který se týká výzkumu a vývoje ukládacího obalového souboru pro hlubinné ukládání vyhořelého jaderného paliva. Hodnota zakázky je zhruba 50 milionů korun. Škoda JS je lídr Konsorcia MIR.1200, které se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Úkolem společnosti Škoda JS bude navrhnout a ověřit materiál pro výrobu obalového souboru, v němž bude v budoucnu skladováno vyhořelé jaderné palivo z českých jaderných bloků v dlouhodobém hlubinném úložišti. Předpokládaná projektová životnost ukládacího obalového souboru v úložišti bude minimálně 10 tisíc let.

Hledá se úložiště

Průzkumy pro jaderné úložiště v lokalitě Kraví hora na Žďársku se odkládají. Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) totiž na doporučení rozkladové komise stanovení průzkumného území zrušil. Vyhověl tak odvolání občanských sdružení, řízení se bude muset opakovat.

"Předmětem plnění veřejné zakázky jsou výzkumně-vývojové práce vedoucí k návrhu a realizaci ukládacího obalového souboru typu D pro ukládání vyhořelého nebo ozářeného jaderného paliva z jaderných elektráren Dukovany a Temelín a z nových jaderných zdrojů," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS Miroslav Fiala.

Správa úložišť vyhlásila tendr v první polovině loňského roku, projekt je rozvržen na pět let.

Součástí je realizace jednoho vzorku obalového souboru pro použité jaderné palivo typu VVER-440. V případě českého konceptu pro ukládání vyhořelého jaderného paliva bude obalový soubor uložen v podobě takzvaného superkontejneru do ukládacích vrtů v hlubinném úložišti.

Škoda JS bude na zakázce spolupracovat se svými subdodavateli, společnostmi Energovýzkum Brno a ÚJV Řež.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz