9. srpna 2012 14:29 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Slabá ekonomika by mohla zbrzdit poptávku po ropě

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Světová poptávka po ropě by v příštím roce mohla zaostat za očekáváním kvůli nejistým vyhlídkám pro světovou ekonomiku. Uvedla to Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své pravidelné měsíční zprávě.

Odhad nárůstu poptávky v příštím roce však prozatím ponechala beze změny na 810 000 barelů denně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nepříznivý obrázek (ekonomiky) by mohl snížit tempo růstu světové poptávky po ropě v příštím roce o 20 procent," upozornila OPEC. Dodala, že v letošním roce nadále počítá s nárůstem světové poptávky po ropě o 900 000 barelů denně.

OPEC produkuje více než třetinu ropy

Odhad poptávky po ropě z členských zemí OPEC však kartel pro letošní rok snížil o 80 000 barelů denně a pro příští rok o 100 000 barelů denně. OPEC se na celosvětové produkci ropy podílí více než třetinou, napsala agentura Reuters.

Kartel uvedl, že jeho těžba minulý měsíc klesla o 160 000 barelů denně na 31,19 milionu barelů za den zejména kvůli nižším dodávkám z Íránu. Ty jsou důsledkem sankcí namířených proti tamnímu jadernému programu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!