5. prosince 2014 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Slováci si plácli s Ruskem. Dostanou 6 milionů tun ropy za rok

Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | foto: Reuters

BRATISLAVA/MOSKVA Rusko a Slovensko v pátek podepsaly rámcovou dohodu, podle níž by měla Moskva v příštích 15 letech dodávat na Slovensko až šest milionů tun ropy ročně. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo energetiky.

Ruská vláda na konci října schválila návrh mezivládní dohody o dodávkách ropy na Slovensko a transportu této suroviny přes slovenské území.

Na základě dokumentu by ropovodem Družba mohlo na Slovensko proudit ročně až šest milionů tun ropy. Stejné množství ropy bude přepravováno přes slovenské území do dalších evropských zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohoda vejde v platnost 1. ledna 2015 a vyprší 31. prosince 2029, sdělila agentura TASS.

Rámcovou dohodu za ruskou stranu podepsal ministr energetiky Alexandr Novak. Ten už dříve řekl, že definitivní smlouva by měla být stvrzena do konce tohoto roku. Neřekl však, které ruské ropné společnosti budou na Slovensko a dále do Evropy ropu vyvážet.

Lidovky.cz, ČTK