16. srpna 2014 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Slováci zahájili testování plynovodu na Ukrajinu. Nahradí ruské zdroje

Plynovod (Ilustrační fotka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (Ilustrační fotka) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA/KYJEV Slovenský dopravce plynu Eustream v sobotu zahájil testování plynovodu spojujícího slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, který by měl od září přepravovat plyn z Evropské unie na Ukrajinu. Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na informace firmy Eustream. Testovací fáze takzvaného reverzního režimu má trvat do počátku září, dohoda o plynových dodávkách platí do konce roku 2019.

"Testovací provoz začal v deset dopoledne na kompresorové stanici Veľké Kapušany a na plynovodu Užhorod-Vojany," řekl představitel firmy Eustream. Během zkoušek bude prověřena spolehlivost provozu a jeho operativní propustnost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Komerční využití plynovodu začne 2. září," uvedl zástupce Eustreamu. Podle dřívějších informací by dodávky plynu ze Slovenska mohly činit až deset miliard krychlových metrů ročně, což odpovídá téměř pětině ukrajinské spotřeby.

Evropská pomoc Ukrajině

Přeprava plynu ze Slovenska na Ukrajinu je součástí evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Rusko se k tomuto kroku odhodlalo v polovině letošního června poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za odběr suroviny.

Dohodu o zpětných dodávkách plynu ze Slovenska na Ukrajinu přes záložní plynovodní vedení podepsali zástupci Eustreamu a ukrajinské firmy Ukrtransgaz koncem dubna. Kyjev původně počítal s využitím existujícího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn do západní Evropy. Toto řešení by si podle Bratislavy i Evropské komise ale vyžádalo souhlas Moskvy.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK CHEMICKÉ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz