2. září 2014 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Slovensko dodává plyn na Ukrajinu. Kyjev už není závislý na Rusku

Zemní plyn - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn - ilustrační | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovensko začalo dodávat zemní plyn na Ukrajinu. Mezi oběma zeměmi byl uveden do provozu modernizovaný plynovod, kterým bude moci Kyjev dovážet plyn ze západu. Tímto způsobem Ukrajina sníží svou energetickou závislost na Rusku.

Slovenský premiér Robert Fico a jeho ukrajinský kolega Arsenij Jaceňuk slavnostně otevřeli plynovod vedoucí ze Slovenska na Ukrajinu.

Tento krok je součástí evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Rusko se k tomuto kroku odhodlalo v polovině června poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za předchozí odběr suroviny.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajina bude odebírat plyn ze Slovenska prostřednictvím plynovodu mezi slovenskou obcí Vojany a ukrajinským Užhorodem, který dosud sloužil coby záložní plynovodní propojení mezi oběma zeměmi.

Zahájení takzvaných zpětných dodávek plynu na Ukrajinu si vyžádalo technické úpravy na potrubí s roční kapacitou zhruba deset miliard metrů krychlových. To odpovídá přibližně pětině ukrajinské spotřeby.

Slovensko není první zemí EU, ze které začne proudit plyn na Ukrajinu. Dříve v tomto roce začal Kyjev dovážet plyn z Maďarska a Polska. Dohodu o zpětných dodávkách plynu ze Slovenska na Ukrajinu podepsali zástupci slovenského přepravce Eustream a ukrajinské firmy Ukrtransgaz koncem dubna.

Kyjev původně počítal s využitím existujícího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn do západní Evropy a jehož kapacita je větší než potrubí z Vojan do Užhorodu. Toto řešení by si podle Bratislavy i Evropské komise ale vyžádalo souhlas Moskvy.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz