16. října 2014 21:40 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Slovenský ministr jede do Moskvy, země dostává málo plynu

Plynovod (Ilustrační fotka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (Ilustrační fotka) | foto: Shutterstock

Slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis se v příštím týdnu chystá do Moskvy, kde bude s ruským ministrem pro energetiku Alexandrem Novakem jednat o poklesu dodávek plynu z Ruska. Pavlis pro agenturu Reuters řekl, že Slovensko denně z Ruska dostává 6,4 milionu kubických metrů ruského plynu, tedy polovinu nasmlouvaných 12,4 milionu kubíků.

„Každý den dostávám informace o poklesu, nyní je to od 48 do 51 procent denně,“ řekl Pavlis. Slovensko se potýká s nižšími dodávkami plynu od ruského koncernu Gazprom od září. Slovenské plynárny SPP již daly opakovaně na vědomí, že i v případě většího poklesu jsou připraveny domácí potřebu vykrýt z rezervních zásobníků.

„V příštím týdnu plánuji cestu do Ruské federace na setkání s panem Novakem. Tématem bude nynější situace okolo plynu,“ řekl slovenský ministr. Jednat by se svým ruským kolegou měl v úterý a ve středu.

Setkání, jak upozornil Reuters, se uskuteční v době, kdy se Evropská unie pokouší dosáhnout dohody o zimních dodávkách ruského plynu pro Ukrajinu. Moskva Kyjevu kohoutky s touto strategickou energetickou surovinou zavřela v červnu kvůli sporu o dluh a o cenu za tuto komoditu.

Rusko je největším dodavatelem plynu pro Evropu, která od svého východního souseda odebírá takřka třetinu roční spotřeby. Roční tržby Gazpromu z toho obchodu činí asi 80 miliard eur, což je většina jeho příjmů.

Od počátku září Gazprom snížil objem dodávaného plynu pro Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Stalo se tak poté, co EU zahájila zpětné dodávky svého přebytkového ruského plynu na Ukrajinu. Slovensko má pro zpětné dodávky pro Ukrajinu největší přepravní kapacitu a je také hlavním tranzitním uzlem pro ruský export plynu.

Slovensko je podle Pavlise na možný výpadek ruského plynu připraveno. „Zásobníky na Slovensku jsou z 99 procent plné a máme rovněž smlouvy na zpětné dodávky z České republiky, Německa a Rakouska,“ dodal. Zátěžové testy rovněž prokázaly, že Slovensko zvládne v případě dlouhodobější krize zásobovat plynem průmyslové zákazníky i domácnosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz